Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu | Antonia

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Paylaşmış olduğumuz antik sikke, küçük Antonia'nın ölümünden sonra temsilini taşımaktadır ve tahta çıkışında oğlu Claudius tarafından onun anısına darb ettirilmiştir. Erdemi ve güzelliğiyle övülen bu çok sevilen ve saygı duyulan Romalı kadın, Antonius'un ölümünden sonra Augustus tarafından babasının mirasından yararlanmasına izin verilen Marc Antony ve Octavia'nın iki kızından en küçüğüdür.

Her ne kadar hasta oğlu Claudius'u hiç sevmemiş ve onu sürekli aşağılamış olsada, Claudius MS 41 yılında yeğeninin [Caligula] öldürülmesinin ardından imparator olunca annesine Augusta ünvanını verdi. Doğum günü, her yıl oyunların ve halka açık kurbanların düzenlendiği resmi tatil haline gelmiştir. Antonia adına darb edilen tüm antik sikkeler, Claudius'un saltanatının başlarında darb edilmiştir.

Güzelliği ve erdemiyle tanınan Antonia Minor, Roma İmparatorluğu'nun ilk on yıllarında yaşayan en güçlü bireylerden biriydi. Kendisi yalnızca ilk imparatorluk ailesinin üç neslinin eğitimine yardımcı olmakla kalmamış, aynı zamanda uzun yıllar imparatorluk siyasetinde de aktif bir rol oynamıştır. Tarihsel kaynaklardan, bazı akrabalarının ahlaksız uygulamalarına karşı ahlaki bir dengeyi temsil ettiği açıkça görülmektedir.

Sikke ön yüzde Antonia büstü. Soldan sağa ANTONIA AVGVSTA - Antonia Augusta | Muhterem [Claudia] Antonia lejantı. Sikke arka yüzde Antonia'nın özelliklerini taşıyan Ceres [Roma'nın tarım, doğurganlık ve annelik ilişkileri tanrıçası] ayakta soldan sağa CONSTANTIAE AVGVSTI - Constantiae Augusti | İmparatorun azmi [Augustus] lejantı.

Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi, imparator Claudius döneminde darb edilen üç antik sikke tipi dışında başka hiçbir referansı bulunmayan bir tanrı olan Constantia'ya değil, aslında Antonia'nın hayatı boyunca sürekli olarak gösterdiği, zorluklar karşısında azme atıfta bulunmaktadır.

İmparatoriçe Antonia'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Antonia.jpg