Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Arap Philip - Perslerle Kesin Barış

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Marcus Julius Philippus - Philip I - Arap Philip


Üçüncü Yüzyılın Krizi, Roma tarihinde, Alexander Severus'un ölümünden sonra, Roma'nın genellikle Üçüncü Yüzyılın Krizi olarak bilinen Askeri Anarşi çağına girdiği dönemdir. 50 yılı aşkın süren Üçüncü Yüzyıl Krizi sırasında tek bir İmparator bile doğal sebeplerden ölmemiştir. Hemen hemen tüm eyaletlerde isyanlar çıktı ve hırslı insanlar iktidar için mücadele etti. Kriz sırasında iç savaşlar, Roma vatandaşları ile imparatorluk muhafız askerleri arasında sokak kavgaları, şiddetli yabancı düşmanlar, vebalar, kıtlıklar, yangınlar ve depremler yaşanmıştır. Kışla İmparatorları [238 - 268], iktidarı zorla ele geçiren askeri generallerdi. Vergilendirme yüksekti, ekonomi çöküyordu ve Roma toprakları barbarlar tarafından ele geçiriliyordu ve Roma hükümeti istikrarsızdı. Bu belirsiz çağ ve şiddet ortamında, umut edilecek tek şey ahiret vaadi gibi görünüyordu. Ve insanlar yeni bir dine, Hristiyanlığa yönelmeye başlamışlardır.

I. Philip, Roma ordusunun saflarında yükseldi ve MS 243'te Pers seferi sırasında Roma imparatoru III. Gordianus'un emrinde praetorian vali olarak atandı. Romalılar Asur'da yenildi ve Gordian III, ya savaşta öldürüldü ya da kendi adamları tarafından öldürüldü. I. Philip, Gordian'ın düşüşünden yararlandı ve MS 244'ün başlarında imparator ilan edilmiştir.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Antakya [Antiochia] antik kentinde darb edilmiştir ve Roma İmparatoru I. Philip ile Sasani Kralı I. Şapur arasında, birçok Romalı'nın aşağılayıcı bulduğu Romalıların Sasaniler'e 50 Milyon Sestertii haraç ödemeyi kabul ettiği barış anlaşmasını anmaktadır. Bununla birlikte, imparatorluk propagandası anlaşmayı büyük bir başarı olarak damgaladı ve imparator Philip, antik sikkenin ön yüzünde imparatorun ünvanına dahil edilen PM - Persicus Maximus [Pers fatihlerinin en büyüğü] zafer ünvanını almıştır.

Not: PM lejantının antik sikkeye eklenmesi Pontifex Maximus [Başrahip] anlamına gelmez. Persicus Maximus'tur ve Roma'nın Sasani Pers kralı I. Şapur'la yaptığı dört yıllık savaşın sonucuna atıfta bulunur.


Sikke ön yüzde imparator Philip büstü. Soldan sağa IMP IVL PHILIPPVS PIVS FEL AVG P M - Imperator Caesar Marcus Iulius Philippus Pius Felix Augustus, Persicus Maximus: Başkomutan [İmparator], Sezar [Marcus] Julius Philippus Dindar, Talihli, İmparator [Augustus] Pers Fatihlerinin En Büyüğü lejantı. Sikke arka yüzde zeytin dalı ve asa tutan Roma'nın barış tanrıçası Pax. Soldan sağa PAX FVNDATA CVM PERSIS - Pax Fundata Cum Persis: Perslerle barış sağlandı [Perslerle kesin barış] lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PHILIP.jpg