Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Augustus - Tanrıça Diana

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Büyük Pompey'in oğlu Sextus Pompey, Sezar'ın suikastından sonraki yıllarda imparator Augustus olacak Julius Caesar'ın varisi Octavianus'a karşı uzun bir mücadele vermiş güçlü bir deniz komutanıydı. Her ne kadar Pompey denizcilik becerisi nedeniyle kendisini Neptün'ün oğlu olarak görse de, Octavianus onu bir korsan olarak görüyordu.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke, MÖ 3 Eylül 36'da Diana'nın [Artemis] yardımıyla Sicilya'daki Naulochos deniz savaşında Marcus Agrippa'nın Sextus Pompey'e karşı kazandığı zaferin anısına darb edilmiştir. Bu savaş aynı zamanda İkinci Üçlü Yönetim'e karşı Pompei direnişinin sonunu işaret etmektedir. Octavianus, Sextus Pompey'e karşı kazandığı zaferi Apollon ve kız kardeşi Diana'ya bağlamıştır. Sicilya eyaletini işgal eden Sextus Pompey'in oluşturduğu tehdidi ortadan kaldıran savaşın ardından, Naulochus'ta Diana için bir tapınak kurulmuştur.

Sikke ön yüzde imparator Octavian [Augustus] ve AVGVSTVS DIVI F - Augustus Divi Filii | Augustus, tanrının oğlu lejantı. Sikke arka yüzde Diana [Artemis] ve köpeği ile birlikte IMP X SICIL - Onuncu kez imparator Sicilya lejantı.

İmparator Augustus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Augustus.jpg