Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Aurelianus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,159
Beğeni
12,325
İmparator Aurelianus'a ait Aureus kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_AUR1.jpg


Lucius Domitius Aurelianus. Aurelian olarak bilinen ve 3. yüzyıl sonu - 4. yüzyıl başında Roma İmparatorluğunun gücünü tekrar toparlamasına yardım eden birkaç başarılı asker imparato'dan ikincisi olan Roma İmparatoru.

Sikke ön yüzde imparator Aurelian'ın büstü.
Soldan sağa IMP CL DOM AVRELIANVS AVG - Imperator Caesar Lucius Domitius Aurelianus Augustus / Yüce komutan [İmparator] Sezar, Lucius Domitius Aurelian, imparator [Augustus] lejantı.
Arka tip Fortuna dümen ve cornucopiae tutuyor.
Soldan sağa FORTVNA REDVX - Fortuna Redux / [İmparatoru güvenlik içinde] geri getiren talih lejantı.

Roma tarihinin artık Üçüncü Yüzyılın Krizi olarak anılan dönemi, imparatorluğun iklim değişikliği, veba, yabancı istilaları ve Roma iç ticaret ağının derin ve uzun süreli bir çöküşüne yol açan neredeyse sürekli iç savaşla parçalandığını görmüştür. İmparator Aurelian, Iuthungi ve Gotları geri püskürterek ve ayrılıkçı Galya ve Palmyrene eyaletlerini fethederek imparatorluğa yeniden dahil ederek Roma İmparatorluğunu eski haline döndürmek için çok şey yapmıştıtr. Ancak MS 275'te yürüyüş sırasında suikasta kurban gitmiştir.