Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Avitus Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114

Avitus Sikkeleri

Avitus | Eparchius Avitus | Marcus Maecilius Flavius Eparchius Avitus

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_avitus.jpg


Galya senatörü ve hem sivil hem de askeri idarede yüksek rütbeli bir subay ve Piacenza Piskoposu olan, Temmuz 455'ten Ekim 456'ya kadar Batı'nın Roma imparatoru Eparchius Avitus.

Seçkin bir Galya ailesinden doğan Avitus, aristokrat, şair ve mektup yazarı, memur ve piskopos olan Roma gücünün Batı'daki sonunun görgü tanığı olarak Geç Antik Çağ'dan günümüze kalan en belirgin seslerden biri olan Sidonius Apollinaris'in [ΣΙΔΩΝΙΟΣ ΑΠΟΛΛΙΝΑΡΙΟΣ] damadıydı.

Avitus, Toulouse'a yerleşen Vizigotlar üzerindeki büyük etkisinden yararlanarak, 451'de kralları I. Theodoric'i, Attila komutasındaki Hunların Galya'yı işgalini püskürtmek için Romalı general Aetius'a katılmaya ikna etmiştir. Avitus, Batı imparatoru Petronius Maximus tarafından magister utriusque militiae olarak atandı. Maximus öldürüldüğünde, Gotlar Toulouse'da Avitus'u imparator ilan ettiler. Bundan sonra Avitus'un tahta çıkışındaki son adım, doğunun imparatoru Marcian'ın da onu tanımasıydı. Ancak Roma senatosunun büyük bir bölümü, bir Gallo-Roman'ın tahta çıkmasını kesinlikle onaylamamıştır.

Yeni imparator Roma'ya ilerledi, ancak general Ricimer Avitus'u Placentia'da [Piacenza] yendi ve onu tahttan çekilmeye ve Placentia piskoposu olmaya zorlamıştır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler imparator Avitus'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (10).jpg