Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Avitus Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Avitus Sikkeleri

Avitus - Eparchius Avitus - Marcus Maecilius Flavius Eparchius Avitus

DN AVITVS PERP F AVG


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AVITUS.jpg


Galya senatörü, hem sivil hem de askeri idarede yüksek rütbeli bir subay olan Marcus Maecilius Flavius Eparchius Avitus'un kısa ve sıkıntılı saltanatı, ölmekte olan Batı Roma İmparatorluğu'nda kaos, parçalanma ve entrikalarla dolu bir zeminde gerçekleşmiştir. Roma gücünün Batı'daki sonunun görgü tanığı olarak Geç Antik Çağ'dan günümüze kalan en belirgin seslerden biri olan Sidonius Apollinaris'in [ΣΙΔΩΝΙΟΣ ΑΠΟΛΛΙΝΑΡΙΟΣ] damadıydı.

Avitus, Roma Senatosu ile Galya ve İspanya'nın geniş bir bölümünü yöneten Vizigotlar arasında elçi olarak görev yapan, yüksek itibarlı bir Roman-Galyalı asilzadeydi. Gaspçı Petronius Maximus'un MS 455'te Roma'da ölmesi üzerine Avitus, Vizigot kralı II. Theodoric'in desteğini kolayca kazandı ve 9 veya 10 Temmuz'da güney Galya'daki Arles'te Batı'nın imparatoru ilan edildi. Romalı soylular Avitus'un yükselişini ertesi ay Toulouse'da onayladılar ve Doğu Roma İmparatoru Marcian da Eylül ayında onay verdi. Ancak Roma senatosunun büyük bir bölümü, bir Gallo-Roman'ın tahta çıkmasını kesinlikle onaylamamıştır. Askeri prestije fena halde ihtiyaç duyan Avitus, ordularına liderlik edecek yetenekli bir general arayışına girdi ve onu Romalı barbar Ricimer'de bulmuştur. Ricimer MS 456'nın başlarında Korsika kıyısı açıklarında Vandallara karşı yapılan bir deniz savaşını kazanmıştı. Ancak Ricimer'in kendine ait büyük tasarımları vardı. Ricimer askerlerin başı olarak atandı ve çok geçmeden Avitus'un zayıf rejimini baltalamak için İtalya ordusuna liderlik eden atılgan Romalı subay Majorianus ile entrikalar kurmaya başlamıştır.

İtalya'daki şiddetli kıtlık, Vizigot müttefikleri artık İspanya'daki Suevilere karşı bir savaşla meşgul olan Avitus'un konumunu daha da kötüleştirdi. Avitus, Gotik korumalarını ve Galya danışmanlarını görevden aldı ve bu da onu daha da savunmasız bıraktı. Son darbe, Majorian ve Ricimer'in desteklerini geri çekip Avitus'un tahttan indirildiğini ilan ettiği 17 Ekim MS 456'da gerçekleşmiştir. Avitus, Galya'da güvenli bir sığınak oluşturmayı umarak Roma'dan kaçtı, ancak Ricimer tarafından ele geçirildi, tahttan çekilmeye zorlandı ve Placentia piskoposu olmaya zorlanmıştır [Birini devlet hizmetinden kalıcı olarak uzaklaştırmanın yaygın bir yoludur]. Hiçbir zaman din adamlığı görevini üstlenecek kadar yaşamadı. Birkaç gün ya da birkaç hafta sonra, ya doğal sebeplerden ya da Ricimer'in emriyle öldü. Avitus'un nadir antik sikkeleri onun Galya kökenlerini yansıtmaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler imparator Avitus'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_av5 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AV (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AV (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AV (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_AV (5).jpg