Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Balbinus Halkın Huzuru

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Decimus Caelius Calvinus Balbinus


Bir soylu olan Balbinus, Asya'da iki kez konsül ve prokonsül olan bir Salian rahibiydi. 238'de Senato, İtalyan şehirlerinin Maximinus'a karşı ayaklanmasına öncülük ettiğinde, hükümeti biri Balbinus olan 20 kişilik bir kurulun eline verdi ve ardından Balbinus ve Pupienus Maximus'u ortak imparatorlar olarak seçmiştir. Pupienus, Maximinus'u yenmek için ilerlerken, Balbinus sivil idareden sorumlu olarak Roma'da kaldı. Maximinus ve oğlu Aquileia'da kendi birlikleri tarafından öldürüldükten sonra Pupienus zaferi kutlamak için Roma'ya dönmüştür. Meslektaşının kendisini tek hükümdar yapmak istediğinden korkan Balbinus, Pupienus ile sürekli tartışma halindeydi. Senato'nun yeni imparatorların seçiminde oynadığı aktif rolden memnun olmayan Praetorian Muhafızları, sonunda imparatorluk sarayına baskın düzenledi ve iki imparator işkence edilerek öldürülmüştür. İki imparator 99 gün hüküm sürmüştür.

Sikke ön yüzde imparator Balbinus büstü. Soldan sağa IMP CAES D CAEL BALBINVS AVG - Imperator Caesar Decimus Caelius Balbinus Augustus: Başkomutan [İmparator], Sezar Decimus Caelius Balbinus, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde Roma İmparatorluğu'nun erdemlerinden biri olan barışın vücut bulmuş hali tanrıça Pax. Soldan sağa PAX PVBLICA - Pax Publica: Halkın Huzuru lejantı. Altta SC - Senatus Consultum: Senato Kararnamesi lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_BL.jpg