Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Baş Rahip Elagabalus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Özellikle eksantrik davranışlarıyla dikkat çeken, takma adı Caesar Marcus Aurelius Antoninus Augustus, gerçek adı Varius Avitus Bassianus olan 218'den 222'ye kadar Roma imparatoru Elagabalus. Annesi Julia Soaemias'ın ailesi, Emesa'da [Suriye] tanrı Baal'ın kalıtsal yüksek rahipleriydi ve o bölgede Elah-Gabal [dolayısıyla Elagabalus] adı altında tapınıyorlardı.

Elagabalus güneş tanrısı El-Gabal'ın tarikatını Roma'ya yanında getirdi, ancak Emesan tarikatına yönelik dini fanatizmi ve diğer türlü sapkın tuhaflıkları nedeniyle Roma halkını o kadar kızdırdı ki Praetorian'lar isyan edip hem imparatoru hem de annesini öldürerek parçalanmış cesetlerini Tiber nehrine atmışlardır. Elagabalus, hükümdarlığı sırasında tüm çabalarını kült tanrısının tanıtımına adamıştır. Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin üzerindeki Elagabalus portresi, onu doğunun ilahi gücün sembolü olan Emesan güneş kültünün boynuzunu takarken göstermektedir. Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi ve lejant onun Emesan güneş tanrısı El-Gabal'ın baş rahibi olduğunu desteklemektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg


Sikke ön yüzde Emesan güneş kültünün boynuzunu takan imparator Elagabalus tasviri. Soldan sağa IMP ANTONINVS PIVS AVG - Imperator Antoninus Pius Augustus lejantı. Arka yüzde Suriyeli rahip cübbesi içinde imparator Elagabalus. Soldan sağa SVMMVS SACERDOS AVG - Summus Sacerdos Augustus | Yüksek Rahip İmparator lejantı.

İmparator Elagabalus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg