Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Carausius - İmparatorun Yoldaşı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Mausaeus Valerius Carausius

MS 285 civarında, imparator Diokletianus ile birlikte ortak imparator olan Maximianus, o sırada İspanya ve Galya kıyılarını yağmalayan Franklar ve Saksonlara karşı bir deniz kuvveti toplamıştı. Gesoriacum'da [Boulogne] bulunan bu filonun komutası Carausius'a verilmişti. Carausius, ilk başta Britanya ve Galya kıyılarına ve gemilere saldıran Cermen ve Kelt korsanlarıyla mücadele ediyordu. Ancak Carausius, korsanların baskın yapmasına kadar beklemekle, ardından onlara saldırmakla ve kargolarını kendisi için ele geçirmekle suçlandı. Buna öfkelenen Maximian, Carausius'un öldürülmesini emretti, ancak Carausius, birlikleriyle birlikte Augustus ünvanıyla kendisini hükümdar olarak kurduğu Britanya'ya kaçtı. Yerel barbarları denizci olarak eğitti ve kısa süre sonra batı denizini kontrol etti ve Rotomagus'a [Rouen] kadar Galya'yı yönetmiştir.

Sikke ön yüzde Carausius büstü. Soldan sağa IMP CARAVSIVS P AVG - Imperator Carausius Pius Augustus: Başkomutan Carausius dindar imparator lejantı. Sikke arka yüzde zafer tanrıçası Victory [Nike]. Soldan sağa COMES AVG - Comes Augusti: İmparatorun Yoldaşı lejantı. COMES AVG - Comes Augusti genellikle antik sikkenin arka yüzünde tasvir edilen tanrıya atıfta bulunur.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_CRS.jpg