The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Roma İmparatorluğu Carinus

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,588
Beğeni
10,514
İmparator Carinus'a ait günümüz Sisak, Hırvatistan antik kentinde darb edilmiş Aureus SikkeMarcus Aurelius Carinus 283 yılından 285 Temmuz'una kadar Roma imparatoru olarak görev yapmıştır. İmparator Carus'un büyük oğludur ve babası başa geçtiğinde imparatorluğun batı bölümünün valiliğini yapmıştır. Babası öldükten sonra rakipsiz Augustus olarak babasının yerini Numerian almıştır.

Sikke ön yüzde imparator Carinus.
Soldan sağa M AVR CARINVS NOB CAES - Marcus Aurelius Carinus Nobilis Caesar lejantı.
Arka tip Roma, miğferli olarak kalkanın solunda oturmuş, sağ elinde çelenk ve sol elinde asa tutuyor.
Arka tip soldan sağa ROMAE AETERNAE - Roma Aeternae [Sonsuz Roma] lejantı.

İmparator Probus'un öldürülmesinden sonra imparator ilan edilen babası imprator Carus tarafından MS 282'de Batı'da Sezar rütbesine yükseltilen Carinus, Cermen Quadi kabilelerine karşı sefere çıkmıştır ve 283'ün başlarında Roma'ya dönerek bir zaferi kutladı ve Augustus ilan edilmiştir. Böylece babasıyla ortak yönetimini başlatmıştır. Bu sırada yine Sezar olan kardeşi Numerian, babasıyla birlikte doğuda Sasani Perslerine karşı sefere çıkmıştır. İmparator Carus, Temmuz veya Ağustos 283'te burada ölmüştür.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.