Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Carinus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,181
Beğeni
12,341
İmparator Carinus'a ait günümüz Sisak, Hırvatistan antik kentinde darb edilmiş Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_C.jpg


Marcus Aurelius Carinus 283 yılından 285 Temmuz'una kadar Roma imparatoru olarak görev yapmıştır. İmparator Carus'un büyük oğludur ve babası başa geçtiğinde imparatorluğun batı bölümünün valiliğini yapmıştır. Babası öldükten sonra rakipsiz Augustus olarak babasının yerini Numerian almıştır.

Sikke ön yüzde imparator Carinus.
Soldan sağa M AVR CARINVS NOB CAES - Marcus Aurelius Carinus Nobilis Caesar lejantı.
Arka tip Roma, miğferli olarak kalkanın solunda oturmuş, sağ elinde çelenk ve sol elinde asa tutuyor.
Arka tip soldan sağa ROMAE AETERNAE - Roma Aeternae [Sonsuz Roma] lejantı.

İmparator Probus'un öldürülmesinden sonra imparator ilan edilen babası imprator Carus tarafından MS 282'de Batı'da Sezar rütbesine yükseltilen Carinus, Cermen Quadi kabilelerine karşı sefere çıkmıştır ve 283'ün başlarında Roma'ya dönerek bir zaferi kutladı ve Augustus ilan edilmiştir. Böylece babasıyla ortak yönetimini başlatmıştır. Bu sırada yine Sezar olan kardeşi Numerian, babasıyla birlikte doğuda Sasani Perslerine karşı sefere çıkmıştır. İmparator Carus, Temmuz veya Ağustos 283'te burada ölmüştür.