The title of the page

Roma İmparatorluğu Crispus

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
4,578
Beğeni
11,718
İmprator Crispus'a ait Solidus

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_CR1.jpg


Flavius Julius Crispus. Roma imparatoru I. Konstantin'in en büyük oğludur. Babasının emriyle 326 yılında idam edilmiştir.

Sikke ön yüzde ödüllü kahraman büstü ile imparator Crispus. Solda mızrak ve kalkanı öne doğru tutuyor.
Soldan sağa FL IVL CRISPVS NOB CAES / Flavius Iulius Crispus Nobilis Caesar lejantı.
Arka tip Concordia tahtta oturuyor, elinde caduceus ve cornucopiae tutuyor.
Soldan sağa CONCORDIA AVGG NN / İmparatorlarımızın uyumu lejantı.

Crispus çağdaş edebiyatta büyük işler, en cesur Sezar ve tanrının en sevdiği hükümdar olarak nitelendirilmiştir. 324 yılında darb edilmiş olan bu antik solidus, Konstantin'in Doğu'daki rakibi Augustus Licinius'u nihayet yenmesine yardım ettiği için babasının Crispus'a minnettarlığının bir tezahürüdür.

317'de Sezar ilan edildi ve 320 ve 323'te Franklar ve Alamanni'ye karşı zaferler kazanarak kendisini yetkin bir askeri komutan olarak kabul ettirmiş olan Crispus, bugüne kadarki en etkileyici askeri zaferini 324 yılında Hellespont Muharebesi ile elde etmiştir.
Hellespont Muharebesi
Crispus komutasındaki filo ile Licinius'un amirali Abantus komutasında ondan daha büyük bir filo arasında 324 yılında gerçekleşmiştir. Aradaki büyük güç farkına rağmen Crispus kesin bir zafer kazanmıştır. Bu antik sikkenin tarihlenmesi, bu nedenle, onu 324'teki zaferlere katılımıyla doğrudan ilişkilendirilmektedir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.