Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Diadumenianus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341

Halkın Umudu Diadumenianus


Kısa ömürlü imparator Macrinus'un [MS 217-218] on yaşındaki oğlu Marcus Opellius Diadumenianus'a, babasının öldürülen Caracalla'nın yerine geçmesinden kısa süre sonra Sezar rütbesi verildi.

Marcus Opellius Antoninus Diadumenianus, Roma'nın kısa ömürlü imparatoru Macrinus'un [MS 217-218] oğluydu. Babasının öldürülen Caracalla'nın yerine geçmesinden kısa süre sonra Sezar rütbesi verilmiştir. Macrinus, 8 Haziran 218'de Antakya Savaşı'nda, destekçileri tarafından İmparator ilan edilen genç bir Suriyeli olan Elagabalus'un lejyonları tarafından devrilmiştir. Askerleri tarafından terk edilen Macrinus, Antakya'dan kılık değiştirip saçını ve sakalını kazıyarak kaçmıştır. Daha sonra Khalkedon [ΧΑΛΚΗΔΩΝ] günümüz İstanbul'un Kadıköy ilçesi yakınlarında yakalanmış ve kafası kesilmiştir. Oğlu Diadumenian, güvenliğinin sağlanması için IV. Artabanus'un sarayına gönderildi. Bu girişim de sonuçsuz kaldı ve Diadumenian Fırat Nehri'ne doğru kaçarken yakalandı ve Roma'nın en kısa ömürlü hanedanının bir üyesi olarak babasına katılmıştır.

Herodian [ΗΡΩΔΙΑΝΟΣ] bu başarısız kaçış hakkında şunları yazmıştır: Macrinus, takipçilerinden kaçmayı başaramadı ve başlangıçta gitmesi gereken Roma'ya gitmeye çalışırken kısa bir süre sonra rezil bir sonla karşılaştı. Bu yüzden düşüşünü kötü muhakemeye ve şanssızlığa borçluydu. Augustus rütbesine yükseltilen dokuz yaşındaki küçük oğlu Diadamenianus ise birkaç gün önce Suriye'deki Zeugma'da [ Gaziantep -Nizip - Belkıs ] yakalandı ve öldürüldü.

Diadumenianus'un altın sikkeleri [Aureus] çok nadirdir. Paylaşmış olduğumuz antik sikke genç Sezar'ın Roma halkının geleceğinin umudunu temsil ettiği mesajını taşımaktadır. Ne yazık ki onun için durum böyle olmayacaktı.

Sikke ön yüzde Marcus Opellius Diadumenianus büstü. Soldan sağa M OPEL ANT DIADVMENIAN CAES - Marcus Opellius Antoninus Diadumenianus Caesar [Sezar] lejantı. Sikke arka yüzde umudun kişileşmesi tanrıça Spes sağ elinde çiçek tutuyor, soldan sağa SPES PVBLICA - Spes Publica | Halkın umudu lejantı.

Diadumenianus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Diadumenianus.jpg