Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Diocletianus | Gigantomachy

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi göz önüne alındığında, bir resim bin kelimeyi anlatabilir şeklindeki aforizma son derece uygun görünmektedir. Jüpiter Fulgor'un [aydınlatıcı] sinmiş bir deve saldırmak üzere olduğunu tasvir eden sahne, Olimpos mitinde önemli bir bölüm olan, Olympus tanrılarının devler, yavrular ile kozmos üzerinde üstünlük için savaştığı Gigantomachy'nin bir kısmının tasviridir, kaos ve şiddetin propagandacıları olan Gaia ve Uranüs'ün. Olimpiyatçıların zaferi hem dünyada hem de evrende barış ve düzenin tesisiyle sonuçlanmıştır.

Gigantomachy, Devler [Giants] ve Olimposlular arasındaki umutsuz bir mücadeleydi. Sonunda okçu Herakles'in yardımıyla tanrılar galip geldi ve Devler katledilmiştir.

Augustus olarak öncelikli odak noktasının, neredeyse bir asırlık çalkantı yaşayan imparatorluğa istikrarı yeniden sağlamak olduğu göz önüne alındığında, paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi'nin Diocletianus'un neden kendisini bu olayla ilişkilendirmek istediğini anlamak kolaydır.Bu dönem artık Üçüncü Yüzyıl Krizi olarak anılmaktadır. Bir dizi talihsiz askeri imparatorun ardından Diocletianus, elbette kendisi de bir askeri komutan olmasına rağmen, seleflerine göre daha çok bir devlet adamı olarak nitelendirildi ve gerçekten de imparatorluğa bir nebze olsun düzen onun hükümdarlığı döneminde getirildi. Antik sikkenin arka yüzünde Gigantomachy'ye [Devler] yapılan atıf, imparatorluğu birleştirme konusundaki kendi başarılarına açık bir göndermedir.

Sikke ön yüzde imparator Diocletianus. Soldan sağa DIOCLETIANVS PF AVG - Diocletianus Pius Felix Augustus | Diocletianus, dindar, talihli, imparator [Augustus] lejantı.

Sikke arka tip Jüpiter [Zeus] anquipede devine yıldırım fırlatıyor. Soldan sağa IOVI FVLGERATORI - Iovi Fulgeratori | Jüpiter, gök gürültüsü lejantı.


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Diocletianus.jpg


Roma imparatoru Diocletianus'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.