Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Domitianus - Beşinci Kez Konsül

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmaktadır.
Kaynak gösterilmeden site içeriğinin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Flavian hanedanının son üyesi, imparator Vespasianus'un [Titus Flavius Vespasianus] oğlu ve tahttaki selefi Titus'un [Titus Flavius Vespasianus] küçük kardeşi, 81'den 96'ya kadar hüküm süren Roma imparatoru Domitianus. Acımasız ama etkili bir otokrat olarak tanımlanan otoriter yönetim tarzı, onu yetkilerini büyük ölçüde kısıtladığı Senato ile keskin bir çatışmaya sokmuştur. Roma tarihinde sıklıkla tartışmalı bir figür olarak anılan Domitianus, hem takdire şayan başarıların hem de karanlık bir şöhretin damgasını vurduğu karmaşık bir hayat yaşamıştır.

75'te Part Kralı Vologases I, Alan istilasına karşı Vespasian'dan yardım istedi [Cass. Dio. 65.15.3]. Ancak imparator reddetti ve iki süper güç arasında tam ölçekli bir savaş, Suriye valisi ve geleceğin Roma imparatoru Trajan'ın babası Marcus Ulpius Trajanus'un dikkatli manevralarıyla önlenmiştir. Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzü, Crassus'un lejyoner kartallarının Partlardan neredeyse tam bir yüzyıl önce kurtarılmasını anan imparator Augustus'un antik sikkelerinden kopyalanmıştır ve bu olaylara atıfta bulunmaktadır. Domitianus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Domitianus büstü. Sağdan sola CAESAR AVG F DOMITIANVS - Caesar Augusti FIlius Domitianus: İmparatorun [Augustus] Oğlu Sezar Domitianus lejantı. Sikke arka yüzde diz çökmüş tutsak sağ eliyle teslimiyet göstergesi olarak vexillum sunuyor. Altta COS V - Consul Quintum: Beşinci Kez Konsül lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DOMITIANVS.jpg