The title of the page

Kyzikos Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,973
Beğeni
9,839

Kyzikos [ Κύζικος ] Antik Kenti
Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti günümüz Erdek [Αρτάκη] ilçesi yakınlarında Marmara Denizi kıyısında bulunan antik bir Misya [Mysia-Μυσία] kentidir. Cyzicus / Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti Marmara Denizi kıyısındaki en eski İyon kolonilerinden biridir. Cyzicus / Kyzikos [ Κύζικος ] antik kenti günümüz Balıkesir İli Erdek [Αρτάκη] ilçesi sınırları içinde, antik dönemde Arktonnesos [ Ayı Adası ] veya Arkton Oros [ Ayılar Dağı ] olarak anılan, Marmara Denizi’nin [Propontis] güneyindeki Kapıdağı Yarımadası’nın ana kara ile birleştiği Erdek-Bandırma karayolunun 9. kilometresindeki Düzler Mevkii’nde bulunmaktadır. Kyzikos, Kuzey Mysia'nın Troas'a kadar uzanan önde gelen kentidir.​


Kyzikos [ Κύζικος ] antik dönemdeki hazırladığı ünlü şaraplarının yanı sıra bir diğer ünlü olduğu konu darp ettiği elektron sikkelerdir. Arkaik çağdan Hellenistik çağa kadar 240 tan fazla farklı sikke tipi mevcuttur. Avantajlı konumu sayesinde hızla ticari önem kazandı ve Kyzikos'un altın stateri, yerini Makedonyalı Philip'inkiler alana kadar antik dünyada temel para birimiydi. Eşsiz ve karakteristik sikkesi Cyzicenus 28 drahmi değerindeydi.


Kyzikos [ Κύζικος ] özellikle arkaik dönemde sikkeler üzerinde çeşitli hayvanları Aslan, Kartal, Panter, Boğa, Koç, Domuz, Yunus, Ton balığı, Horoz ve çeşitli mitolojik yaratıklar Grifon, Sfenks, Centaur, Daemon, Gorgon başı, Pegasus antik sikkeler üzerinde darp edilmiştir.

Antik dönemlerde Marmara [Propontis] Denizi’ndeki ticaret yollarının güvenliğini de Kyzikos [ Κύζικος ] sağlamıştır.

Kasabanın Helenistik çağdaki tarihi , yok oluşları ile Roma ile doğrudan ilişki içine giren Pergamonlu Attalidler ile yakından bağlantılıdır.

Peloponnesos Savaşı sırasında [MÖ 431-404] Kyzikos sırasıyla Atinalılar ve Lakedaemonlular'a [Spartalılar] tabi olmuştur. Kyzikos, Peloponnesos Savaşı sırasında 410'da Kyzikos Deniz Muharebesi'nde, bir Atina filosu bir Sparta filosunu bozguna uğratıp ve tamamen yok etmiştir. Antalkidas barışında [M.Ö. 387] Asya'daki diğer Yunan şehirleri gibi İran'ın eline geçmiştir. Büyük İskender daha sonra MÖ 334'te Perslerden ele geçirmiştir.

Aynı zamanda önemli bir darphane olan Kyzikos [ Κύζικος ] Yunan dünyasında erken dönemlerden itibaren sikke basımına başlamış ve M.S. 3. yy. ortalarına kadar kendi sikkelerini basmayı sürdürmüştür.
Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Kyzikos [ Κύζικος ] antik kentinde darp edilmiş olan Stater, El Hekte, Diobol, Hemiobol, Obol, Tetradrahmi kategorisinde olan Antik Sikke görselleridir.

 

Baykuş

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
150
Beğeni
475
Antik sikkelerin figürleri ve yapıları muhteşem
numizmatik severlere hitap ettiği kadar tüm insanlığın görmesi gereken bu güzellikleri sunduğunuz için teşekkürler
@Ares
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.