Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Domitianus - Tarsus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Flavian hanedanının son üyesi, imparator Vespasianus'un [Titus Flavius Vespasianus] oğlu ve tahttaki selefi Titus'un [Titus Flavius Vespasianus] küçük kardeşi, 81'den 96'ya kadar hüküm süren Roma imparatoru Domitianus. Acımasız ama etkili bir otokrat olarak tanımlanan otoriter yönetim tarzı, onu yetkilerini büyük ölçüde kısıtladığı Senato ile keskin bir çatışmaya sokmuştur. Roma tarihinde sıklıkla tartışmalı bir figür olarak anılan Domitianus, hem takdire şayan başarıların hem de karanlık bir şöhretin damgasını vurduğu karmaşık bir hayat yaşadı. MS 51'de saygın Flavian ailesinde doğan babası Vespasianus'un iktidara yükselişi, MS 69'daki çalkantılı Dört İmparator Yılı'nın sona ermesine işaret ediyordu. Uğurlu soyuna rağmen Domitian, erken yaşamının çoğunu ağabeyi Titus'un gölgesinde geçirmiştir. Domitian tarihe ahlaksız bir tiran olarak geçmiştir ama kesinlikle Caligula gibi bir deli ya da Nero gibi beceriksiz bir amatör değildi. Domitianus genç bir adam olarak ağabeyi Titus'un büyük ölçüde gölgesinde kalmıştı ve bu durum onun sert ve kırgın karakterini şekillendirmiştir.

İmparator Domitianus'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Tarsos/Tarsus antik kentine ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Domitianus büstü. Sağdan sola ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΕ ΥΙ ΔΟΜΙΤΙΑΝΟΣ ΣΕ ΓΕΡ - ΑΥΤΟΚΡΑΤΩΡ ΚΑΙΣΑΡ ΘΕΟΥ ΥΙΟΣ ΔΟΜΙΤΙΑΝΟΣ ΣΕΒΑΣΤΟΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ: Autokrator [İmparator] Sezar, Tanrı'nın Oğlu, Domitianus Sebastos [Augustus] Almanların Fatihi lejantı. Sikke arka yüzde Tarsos'un Tyche'si kayanın üzerinde palmiye dalı tutuyor. Altta Kydnos [Tarsus Çayı] nehrinde yüzen nehir tanrısı Kydnos, üstünde Tarsos antik kentinin ismi monogram olarak TAP-TAR, sağda ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ - Metropoleos lejantı. ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ TAP : Tarsus Metropolü/Şehri.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DMT.jpg