Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Domitianus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
İmparator Domitianus'a ait Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_DM1.jpg


Flavian hanedanının son üyesi, imparator Vespasianus'un [Titus Flavius Vespasianus] oğlu ve tahttaki selefi Titus'un [Titus Flavius Vespasianus] küçük kardeşi, 81'den 96'ya kadar hüküm süren Roma imparatoru Domitianus. Acımasız ama etkili bir otokrat olarak tanımlanan otoriter yönetim tarzı, onu yetkilerini büyük ölçüde kısıtladığı Senato ile keskin bir çatışmaya sokmuştur.

Sikke ön yüzde imparator Domitian.
Soldan sağa IMP CAES DOMIT AVG GERM PM TR P VI - Imperator Caesar Domitianus Augustus Germanicus Pontifex Maximus Tribunicia Potestate Sexta / Başkomutan [İmparator] Sezar Domitian imparator [Augustus] Alman fatihi, baş rahip, altıncı kez tribün gücü sahibi lejantı.
Arka tip yas tutarken kalkanın üzerinde oturan Alman kadın tutsak, altta kırık mızrak.
Soldan sağa IMP XIIII COS XIII CENS PPP - Imperator Quartum Decimum Consul Tertium Decimum Censor Perpetuus Pater Patriae / 14. kez Başkomutan [İmparator] 13. kez konsül, ömür boyu censor milletin babası lejantı.


Paylaşmış olduğumuz Aureus kategorisindeki bu antik sikke imparator Domitian'ın MS 83'te Almanya'da Chatti'ye karşı yürüttüğü seferlerin anısına darb edilmiştir.