Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Domitius Aurelianus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
İmparator Aurelian'a ait Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_A1.jpg


Lucius Domitius Aurelianus, Aurelian olarak da bilinen ve 3. yüzyıl sonu - 4. yüzyıl başında Roma İmparatorluğunun gücünü tekrar toparlamasına yardım eden birkaç başarılı asker imparator dan ikincisi olan Roma İmparatoru.

Sikke ön yüzde imparator Aurelianus büstü.
Soldan sağa AVRELIANVS AVG - Aurelianus Augustus / İmparator [Augustus] Aurelian lejantı.
Arka tip çenesinde şimşek tutan, sola sıçrayan aslan.
Soldan sağa PM TR P COS PP - Pontifex Maximus Tribunicia Potestate Konsül Pater Patriae / Başrahip, tribün gücü sahibi, konsül, ulusun babası lejantı.


Çenelerinde yıldırım taşıyan parlak bir aslana sahip olan - MS 272'de Roma imparatorluk antik sikkelerindeki bu tasarım, ilk olarak yarım yüzyıldan daha uzun bir süre önce Caracalla antik sikkelerinde kullanılmıştır. İmparator Aurelian'ın bu aureus'u antik sikkelerle aynı dini propagandistik mesajları taşımaktadır.

Aslan, eski bir güneş sembolü olmuştur ve bu nedenle doğan güneşin ülkesi olduğu için Doğu'nun temsilcisi olmuştur. Şimşek, Jüpiter'e açık bir göndermedir ve bu nedenle bu bileşik görüntü, doğudaki Roma egemenliği olarak ve Aurelian'ın Jüpiter ve Güneş'in bu ilahi niteliklerinin birleştirilmiş tasviri nedeniyle güneşe taptığı düşünülmektedir.

Bu aureus, imparator Aurelian'ın Suriye, Filistin, Mısır ve Küçük Asya'nın büyük bölümlerini Kraliçe Zenobia ve oğlu Vabalathus tarafından yönetilen ayrılıkçı Palmira İmparatorluğu'ndan geri almak için yaptığı savaş amacıyla 271 veya 272'nin sonlarında darb edilmiştir.