Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Geta - Kutsal Minerva'ya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Septimius Severus ve Julia Domna'nın küçük oğlu, 28 Ocak 198'de ağabeyi Caracalla'nın babalarıyla birlikte [augustus] ortak imparator olmasıyla ona sezar ünvanı verildi. Septimius Severus'un Şubat 211'de Eboracum'da [York, İngiltere] ölümü üzerine müşterek imparator olmuştur. Geta ve Caracalla ortak imparator statüsüne geçtiklerinde, yıllarca süren kinlerini de beraberlerinde getirmişlerdir. Caracalla iktidarda tek başına kalmak için küçük kardeşi Popplius Septimius Geta'yı anneleri Julia Domna'nın evinde öldürerek tek başına Roma imparatoru olarak kalmıştır. Nefsi müdafaa olduğu için kardeşini öldürdüğünü iddia etmiştir. Kimse ona inanmadı ve ona ihanet etmeye cüret eden İskenderiye halkı en kötüsünü yaşadı. Tarihçi Cassius Dio'ya göre şehrin yöneticilerinin başı kesildi ve 25.000 kişi öldürüldü. Karısı da Geta'nın tarafını tuttuğu için Caracalla'nın kurbanı olmuştur. Caracalla'nın emriyle karısı Fulvia Plautila ve kızları da boğularak öldürülmüştür.

Geta'yı halkın hafızasından resmi olarak silmek için resmi resimlerden ve antik sikkelerden çıkarıldı ve adı yazıtlardan silindi. Geta'yı tarihten silme girişimi acımasız olsa da, onun resmini taşıyan çok sayıda antik Roma sikkesi hayatta kaldığı için başarısız olmuştur. Geta'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Geta büstü. Soldan sağa P SEPTIMIVS GETA CAES - Publius Septimius Geta Caesar: Publius Septimius Geta Sezar lejantı. Sikke arka yüzde kalkan ve mızrak tutan Minerva. Soldan sağa MINERV SANCT - Minerva Sanctae: Kutsal Minerva lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GT.jpg