Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Gordianus III

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,159
Beğeni
12,325
Roma İmparatorluğu III. Gordianus'a ait Aureus kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


Gordianus III - Marcus Antonius Gordianus Pius - IMP GORDIANVS PIVS FEL AVG - Imperator Gordianus Pius Felix Augustus

1-] PM lejantı Pontifex Maximus'un ksaıltmasıdır ve Yüksek Papa anlamına gelir. Antik Roma'da bu ünvan en yüksek dini makamdı ve Roma devlet dininin baş rahibi olarak hizmet eden imparatora aitti.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK.jpg


2-] TR P lejantı Tribunicia Potestas'un kısaltmasıdır ve Tribün Gücü anlamına gelir. İmparatora, yasaları veto etme ve Roma halkının çıkarlarını koruma hakkını da içeren bir tribün yetkilerinin verildiğini göstermektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_2.jpg


3-] IIII lejantı Roma rakamlarıyla 4 sayısını gösterir. Bu, imparatorun o ana kadar Tribün Gücü görevini kaç kez üstlendiğini temsil etmektedir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_3.jpg


4-] COS lejantı Roma Cumhuriyeti'ndeki en yüksek seçilmiş makamlardan biri olan Konsül anlamına gelir. Roma İmparatorluğu'nun imparatorları olmasına rağmen, geleneksel Cumhuriyet sistemine benzerliği korumak için sıklıkla Konsül ünvanını taşıyorlardı. Bu ünvanın ardından genellikle imparatorun bu pozisyonda kaç kez bulunduğunu gösteren bir rakam gelir. Örnek antik sikke üzerinde bu rakam Roma rakamları ile II [2] olarak gösterilmiştir.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_4.jpg


5-] PP lejantı Anavatanın Babası anlamına gelen Pater Patriae'nin kısaltmasıdır. Pater Patriae ünvanı, Roma imparatorlarına verilen, onların Roma halkının koruyucusu ve baba figürü olma rollerini vurgulayan fahri bir ünvandı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_5.jpg


Bu ünvanlar ve onurlar Roma antik sikkelerinde göründüğünde, imparatorun otoritesinin, dini öneminin ve Roma halkının koruyucusu olarak rollerinin bir göstergesi olarak hizmet ederler. Roma antik sikkeleri üzerindeki lejantlar propaganda amacıyla kullanılmış, iktidardaki imparatorun meşruiyetini ve gücünü yeniden teyit etmiş ve Roma İmparatorluğu'nun yüce lideri olarak konumlarını sağlamlaştırmıştır.

İmparator III. Gordianus' a ait daha fazla antik sikke görselleri için
Tıklayınız.