Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Hadrianus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,526
Beğeni
12,295
İmparator Hadrianus'a Ait Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_H1.jpg


Sikke ön yüzde imparator Hadrianus.
Soldan sağa HADRIANVS AVG COS III PP - Hadrianus Augustus Consul Tertium Pater Patriae / Hadrianus imparator [Augustus] üçüncü kez konsül ulusun babası lejantı.
Arka tip imparator Hadrianus ayakta, diz çökmüş olan Achaea'yı kaldırıyor.
Arka tip soldan sağa RESTITVTORI ACHAIAE - Restitutori Achaiae / Achaea'nın yenileyicisine lejantı.

Achaea, günümüzde Mora Yarımadası'ndaki antik şehirden alan Roma İmparatorluğu'nun bir eyaletidir. Etrafı Makedonya ve Epir şehirleri ile çevrili olup MÖ 146 yılında Roma İmparatorluğu sınırlarına katılmış ve MÖ 27 yılda bir eyalet durumuna getirilmiştir.

Yunanistan'ın çoğunu kapsayan [Peloponnese, Attica, Boeotia ve Euboea'nın önde gelen polisleri dahil] ve Korint'in ele geçirilip yerle bir edilmesiyle sonuçlanan MÖ 146'daki Achaean Savaşı'nın ardından ilhak edilmesinden bu yana İmparatorluğun bir parçası olan eyalet. Hadrian'ın imparatorluk vilayetleri boyunca yaptığı kapsamlı yolculuklar iyi bir şekilde kanıtlanmıştır ve antik kaynaklar onun Achaia'yı MS 124-137 yılları arasında en az üç ayrı olayda ziyaret ettiğini ortaya koymaktadır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,526
Beğeni
12,295
İmparator Hadrianus'a Ait Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_H2.jpg


Sikke ön yüzde imparator Hadrianus.
Soldan sağa HADRIANVS AVGVSTVS - Hadrianus Augustus / Hadrian imparator [Augustus] lejantı.
Arka tip sağ eli havada at sırtında Hadrian.
Soldan sağa COS III - Consul Tertium / Üçüncü kez konsül lejantı.

İmparator Hadrianus'a ait bu atlı aureus antik sikke, imparatorun Roma'ya muzaffer dönüşünü kutlamak için darb edilmiştir ve imparatoru halkın onurunu ve övgüsünü kabul ederek şehre girerken antik sikke üzerinde göstermektedir.

İmparator Hadrian'ın saltanatı, taşradaki kapsamlı seyahatlerinin hakimiyetindeydi ve saltanatının yarısından fazlasını İtalya dışında geçirmiştir. Bu antik sikke Yunan akademisi, sanat ve heykel alanındaki çalışmalarıyla birleştiğinde, bildiğimiz Helenistik stile doğru bir kaymaya yol açmıştır. Roma sanatının ve heykeltıraşlığının en parlak döneminin ürünü olarak görülebilecek bir antik sikkedir. Bu türden hiçbir heykel veya yazılı kayıt günümüze ulaşmamış olsa da, antik sikke arka yüzdeki at üzerinde Hadrian, Roma'da duran ve bugün kayıp olan Hadrian'ın atlı bir heykelinden modellenmiş olması da oldukça muhtemeldir. Bir zamanlar çok sayıda atlı imparator heykelinin Roma'yı süslediği bilinmektedir.