The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Roma İmparatorluğu Johannes Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
Johannes | Ιωάννης Ρωμαίος Αυτοκράτορας423-425 yılları arasında Batı Roma İmparatoru III. Valentinianus'a karşı imparatorluğunu ilan etmiş olan Roma Gaspçısı.

John, imparator Honorius'un sarayında Gotik kökenli yüksek rütbeli bir memurdur.

Doğu imparatoru II. Theodosius, tanınmasını sağlamak için yapılan zorlu girişimlere rağmen tanınmasını kabul etmeyi reddetmiştir.

Theodosius, imparatorluğu gaspçıdan kurtarmak ve batı tahtına III. Valentinianus'u getirmek için bir sefer düzenlemiştir. Denize açılan filo, imparatorun dönemin en iyi generali Ardaburius'un komutası altındaydı. Ancak filoya bir fırtına çarptı ve Ardaburius'un kendisi de gemisi kazaya uğradı ve Ravenna yakınlarında kıyıya vururken esir alındı. Ancak Ardaburius'un oğlu Aspar, kalan güçleri karaya çıkardı ve Aquileia'yı fethetti.

Aspar, birliklerini yavaşça Ravenna'ya doğru hareket ettirirken fark edilmeden dikkatlice ilerledi. Bir çoban tarafından gizlice Ravenna çevresindeki bataklıklarda yönlendirildiler ve savunucuları tarafından fark edilmeden şehre yaklaştılar. Büyük olasılıkla Ardaburius'un teşvik ettiği şehir içindeki destekçiler kapıları açtı ve ordu, karşı çıkmadan Ravenna'ya akın etti. John tutuklandı ve Aquileia'da Galla Placidia tarafından ölüme mahkum edilmiştir.

İmparator Joh'un sağ eli kesildi ve halk tarafından alay konusu olması için bir eşeğe bağlı olarak dolaştırılmıştır ve MS 425 yılının Mayıs veya Haziran aylarında idam edilmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler imparator Johannes'e ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.