Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Johannes Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
6,522
Beğeni
12,124

Johannes Sikkeleri

Johannes

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_joh3.jpg


423-425 yılları arasında Batı Roma İmparatoru III. Valentinianus'a karşı imparatorluğunu ilan etmiş olan Roma Gaspçısı. John, imparator Honorius'un sarayında Gotik kökenli yüksek rütbeli bir memurdu. Doğu imparatoru II. Theodosius, tanınmasını sağlamak için yapılan zorlu girişimlere rağmen tanınmasını kabul etmeyi reddetmiştir.

Theodosius, imparatorluğu gaspçıdan kurtarmak ve batı tahtına III. Valentinianus'u getirmek için bir sefer düzenlemiştir. Denize açılan filo, imparatorun dönemin en iyi generali Ardaburius'un komutası altındaydı. Ancak filoya bir fırtına çarptı ve Ardaburius'un kendisi de gemisi kazaya uğradı ve Ravenna yakınlarında kıyıya vururken esir alındı. Ancak Ardaburius'un oğlu Aspar, kalan güçleri karaya çıkardı ve Aquileia'yı fethetti.

Aspar, birliklerini yavaşça Ravenna'ya doğru hareket ettirirken fark edilmeden dikkatlice ilerledi. Bir çoban tarafından gizlice Ravenna çevresindeki bataklıklarda yönlendirildiler ve savunucuları tarafından fark edilmeden şehre yaklaştılar. Büyük olasılıkla Ardaburius'un teşvik ettiği şehir içindeki destekçiler kapıları açtı ve ordu, karşı çıkmadan Ravenna'ya akın etti. John tutuklandı ve Aquileia'da Galla Placidia tarafından ölüme mahkum edilmiştir.

İmparator Joh'un sağ eli kesildi ve halk tarafından alay konusu olması için bir eşeğe bağlı olarak dolaştırılmıştır ve MS 425 yılının Mayıs veya Haziran aylarında idam edilmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler imparator Johannes'e ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_j89xz (9).jpg