The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Roma İmparatorluğu Jovinus Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,579
Beğeni
10,495
Jovinus [Ιοβίνος]İmparator III. Constantinus'un devrilmesinden sonra 411 - 413 yılları arasında imparatorluğunu ilan etmiş olan Galya kökenli Romalı senatör ve Roma İmparatoru olduğunu iddia etmiştir.

İmparator III. Constantinus'un yenilmesinden sonra, Jovinus 411 yılında Mainz şehrinde, Burgundianlar'ın kralı Gundahar ve Alanlar'ın kralı Goar'ın kuklası olarak imparatorluğunu ilan etmiştir.

Jovinus bu pozisyonunu, Galya'da, kendisini imparatorluk diadem'i giymiş olarak gösteren antik sikkeler darb etmeye yetecek bir süre olan iki yıl boyunca korumuştur.

Jovinus, Galya valisi Postumus Dardanus tarafından Narbo'da idam edildi. Jovinus ve kardeşi Sebastianus'un kesik başları bir süre sonra İmparator Honorius'a gönderildi ve ardından Ravenna şehir surlarına asılarak sergilenmiştir.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler imparator Jovinus'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.