Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Licinius I

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Nikomedya antik kentinde darb edilmiş İmparator Licinius I'e ait Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_L01.jpg


Flavius Galerius Valerius Licinianus Licinius, 308'den 324 yılına kadar görev yapmış Roma İmparatoru. Daçya köylüsü kökenli olan ve Moesia Superior eyaletinde doğmuştur.

Sikke ön yüzde imparator Licinius I.
Soldan sağa LICINIVS AVGVSTVS - Licinius Augustus lejantı.
Arka tip Jüpiter [ Antik Yunan mitolojisindeki Ζεύς/Zeus'un karşılığı Roma'da Jüpiter] tahtta oturuyor, sol elinde asa, sağ elinde Victoria heykelini sunuyor. Ayaklarının dibinde gagasında çelenk olan altın kartal. Sağ alanda çelenk.
Arka tip soldan sağa IOVI CONS LICINI AVG lejantı.
Arka tip dikdörtgen çerçeve içindeki lejant SIC X - SIC XX
Arka tip dikdörtgen çerçeve altındaki lejant SMNΔ.

MS 317'de on yıllık dönemini kutlamak için darb edilmiş olan bu aureus, imparator Licinius ile eş-imparatoru Constantine arasındaki barış döneminde darb edilmiştir. Sikke arka tip SIC X SIC XX lejantı imparatorun on yıllık yönetimi için şükreder ve sağlık, refah içinde tadını çıkarabilmeleri için böyle bir on yıl daha tanrıların lütfunu istemektedir.