The title of the page

Roma İmparatorluğu Licinius I

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,946
Beğeni
9,798
Nikomedya antik kentinde darb edilmiş İmparator Licinius I'e ait Aureus SikkeFlavius Galerius Valerius Licinianus Licinius, 308'den 324 yılına kadar görev yapmış Roma İmparatoru. Daçya köylüsü kökenli olan ve Moesia Superior eyaletinde doğmuştur.

Sikke ön yüzde imparator Licinius I.
Soldan sağa LICINIVS AVGVSTVS - Licinius Augustus lejantı.
Arka tip Jüpiter [ Antik Yunan mitolojisindeki Ζεύς/Zeus'un karşılığı Roma'da Jüpiter] tahtta oturuyor, sol elinde asa, sağ elinde Victoria heykelini sunuyor. Ayaklarının dibinde gagasında çelenk olan altın kartal. Sağ alanda çelenk.
Arka tip soldan sağa IOVI CONS LICINI AVG lejantı.
Arka tip dikdörtgen çerçeve içindeki lejant SIC X - SIC XX
Arka tip dikdörtgen çerçeve altındaki lejant SMNΔ.

MS 317'de on yıllık dönemini kutlamak için darb edilmiş olan bu aureus, imparator Licinius ile eş-imparatoru Constantine arasındaki barış döneminde darb edilmiştir. Sikke arka tip SIC X SIC XX lejantı imparatorun on yıllık yönetimi için şükreder ve sağlık, refah içinde tadını çıkarabilmeleri için böyle bir on yıl daha tanrıların lütfunu istemektedir.
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.