The title of the page
  • İçerikler Ziyaretçiler İçin Kapalıdır. İçeriklere Erişim Sağlamak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir | Our content is closed for visitors. You must be a membership to access our content | Antik Sikkeler Nümizmatik

Roma İmparatorluğu Licinius Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,502
Beğeni
10,423
Licinius I

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_6743.jpg


Flavius Galerius Valerius Licinianus Licinius.
308'den 324 yılına kadar görev yapmış Roma İmparatoru. İmparatorluk ismi IMPERATOR CAESAR GAIVS VALERIVS LICINIVS PIVS FELIX INVICTVS AVGVSTVS.
Daçya köylüsü kökenli olan ve Moesia Superior eyaletinde doğan Licinius, yakın arkadaşı olan imparator Galerius'a onun 297 yılındaki Pers seferi sırasında eşlik etti. Flavius Valerius Severus'un ölümünün ardından Galerius, 11 Kasım 308'de Licinius'u Batı Augustus'u olarak seçti. Acil görev olarak Illyricum, Trakya ve Pannonia eyaletlerinin komutasını aldı.

Galerius'un 311 Mayısında ölümü üzerine, Licinius imparatorluğun tamamını Maximinus Daia ile birlikte, Çanakkale boğazı ve İstanbul boğazı sınır olacak şekilde paylaştı.

313 yılı Mart'ında I. Konstantin'un üvey kız kardeşi Flavia Julia Constantia ile Mediolanum'da [günümüz Milano], müşterek olarak yayınlanan Hristiyan Cemaati'ne ait haczedilmiş mülklerin iadesine ve imparatorlukta Hıristiyanlığa izin veren Milano Fermanı'nı fırsat bilerek evlenmiştir.

30 Nisan'da Licinius, kendisine saldırmayı deneyen Maximinus'u Tzirallum Savaşı'nda kesin bir yenilgiye uğrattı. Ardından, Kayını I. Konstantin Batıda en yetkili olduğu halde, kendisini Doğunun efendisi ilan etti.

314 yılında, Licinius ve Konstantin arasıda baş gösteren iç savaş esnasında taraflar, Konstantin'un üstünlüğü ile biten Pannonia'daki Cibalae Savaşı ve ardından iki yıl sonra (Valerius Valens'in müşterek imparator olarak atanmasının ardından) Trakya'daki Mardia ovası savaşında [Campus Ardiensis olarak da bilinir] karşı. Bu iki savaşın ardından İmparatorlar aralarında uzlaştılar ve Licinius müşterek imparatoru Valens'i öldürttü.

324 yılıyla birlikte, Konstantin, ortağının ilerlemiş yaşı ve kötü alışkanlıkları'na kızarak savaş ilan etti ve Hadrianapolis Muharebesi'nde [3 Temmuz 324] onun ordusunu bozguna uğratarak, Byzantium şehri suralarına kadar takip etti. Licinius'un güçlü donanmasının Hellespont Muharebesi'nde Konstantin'un büyük oğlu ve Sezar olan Crispus tarafından bozguna uğratılmasının ardından, son direnişini göstereceği Bithynia bölgesine çekilmek zorunda kaldı ve Kalkedon yakınlarındaki [günümüz Kadıköy] Hrisopolis Muharebesi Licinius'un kesin yenilgisiyle sonuçlandı. Licinius'un müşterek imparatoru Sextus Martinianus öldürüldüğünden, Licinius Konstantin'un kızkardeşi olan karısının yalvarmaları sayesinde affedildi ve Thessalonica'da göz hapsinde tutuldu. Ertesi yıl, Konstantin tarafından barbarlarla birlikte kendisine karşı bir tertip düzenlemekle suçlandı ve öldürtüldü.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler İmparator Licinius'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,502
Beğeni
10,423
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,502
Beğeni
10,423
 

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Νικηφόρος
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
3,502
Beğeni
10,423
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (10).jpg
 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.