Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Lucilla - Doğum Tanrıçası Juno'ya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327

Annia Aurelia Galeria Lucilla


MS 161-180 yılları arasında imparator olarak hüküm süren Marcus Aurelius'un kızı, aynı zamanda MS 161-169 yılları arasında babasıyla birlikte ortak imparator olarak hüküm süren Lucius Verus'un karısı ve imparator Commodus'un ablası imparotoriçe Lucilla. Marcus Aurelius ve Faustina Junior'ın altı kızından ikincisi olan Lucilla, antik Roma'da böyle bir konumun gerektirdiği tuhaf güç ve çaresizlik karışımıyla bir imparatorluk prensesi olarak büyümüştür. Lucilla'nın erken dönem yaşamı hakkında çok az kayıt vardır ama 14-16 yaşlarında evlendiğinde [doğum yılı belli değil] tatmin edici olmayan kocalar, aile içi kavgalar ve sürgünle kuşatılmış bir yetişkin yaşamına çoktan girmişti.

Lucilla, siyasi açıdan avantajlı ilişkiler yaratmak için babası tarafından iki kez evlendirilmiştir. Birincisi, babasıyla birlikte hüküm süren ve kendisinden 18 yaş büyük olan Lucius Verus'tu. Historia Augusta, Lucilla ve Lucius Verus'un evliliğini çevreleyen, Verus'un Lucilla'nın annesi Faustina ile bir ilişkisi olduğu da dahil olmak üzere çeşitli söylentilere değinmektedir [Şüpheli]. Söylentiler Lucilla'nın nasıl bir dünyada yaşadığını ve Lucius'la evliliğinin nasıl algılandığını aydınlatmaktadır. Lucius Verus'un 169'daki ölümünden sonra ölümü üzerine Lucilla, 21 yaşındayken babasının yakın arkadaşı ve en güvendiği askeri komutanlardan biri olan Tiberius Claudius Pompeianus [50 yaşın üzerindeydi] ile evlendi. Marcus Aurelius'un ölümü üzerine Lucilla'nın kardeşi Commodus imparator oldu. Görümcesi Crispina Bruttia, artık imparatorluk ailesindeki başlıca kadın figürü olarak Lucilla'nın yerini aldı ve böylece Lucilla'yı, Marcus Aurelius'un hükümdarlığı sırasında annesinin yanında sahip olduğu ayrıcalıklı konumdan uzaklaştırmıştır.

Lucilla, kişisel mutsuzluğuna rağmen, erkek kardeşinin [Commodus] artan mantıksızlığından endişe duymaya başladı ve Commodus'a suikast düzenleyip yerine Pompeianus'u getirmek için bir komploya katıldı. Girişim 182'de başarısızlıkla sonuçlandı ve Lucilla ve ailesi, sessizce idam edildikleri Capri adasına sürgüne gönderilmiştir. Her ne kadar Roma İmparatorluğunun Düşüşü ve Gladyatör filmlerinde güzel oyuncular tarafından sempatik bir şekilde canlandırılsa da, gerçek hayattaki Lucilla o kadar da takdire şayan bir karakter değildir. Lucilla'ya ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Lucilla büstü. Soldan sağa LVCILLAE AVG ANTONINI AVG F - Lucillae Augustae Antonini Augusti Filia: İmparator [Augustus] Antoninus'un saygıdeğer kızı Lucilla lejantı. Sikke arka yüzde kucağında kundaklanmış çocuk tutan tanrıça Juno. Soldan sağa IVNONI LVCINAE - Iunoni Lucinae: Doğum tanrıçası Juno'ya lejantı. Altta SC - Senatus Consultum: Senato Kararnamesi lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_LC.jpg