Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Lucius Verus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,159
Beğeni
12,325
İmparator Lucius Verus'a ait Aureus kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_LV1.jpg


Lucius Ceionius Commodus Verus Armeniacus, Lucius Verus olarak da bilinen, 161 yılından ölümüne kadar Marcus Aurelius'la birlikte müşterek imparatorluk yapan Roma İmparatoru.

Sikke ön yüzde Lucius Verus büstü.
Soldan sağa L VERVS AVG ARM PARTH MAX - Lucius Verus Augustus, Armeniacus, Parthicus Maximus / Lucius Verus, imparator [Augustus] Ermeni fatihi, Partların büyük fatihi lejantı.
Arka tip imparator Lucius Verus at sırtında, atının ayakları altındaki düşmana mızrak saplıyor.
Soldan sağa TR PV IMP III COS II - Tribunicia Potestate Quinta, Imperator Tertium, Consul Secundum / Beşinci kez tribün gücü sahibi, üçüncü kez başkomutan [İmparator] ikinci kez konsül lejantı.

161'den MS 169'da hastalıktan ölümüne kadar üvey kardeşi Marcus Aurelius ile birlikte imparator olan Lucius Verus, Hadrian'ın MS 138'de ölen ilk varisi Lucius Aelius Caesar'ın en büyük oğludur.

Lucius Verus saltanatının çoğunu Roma İmparatorluğu'nun doğu sınırlarını desteklemek için harcamıştır. Sikke ön yüzdeki ve arkadaki lejantlar kendisine verilen unvanları göstermektedir. MS 163'te Ermenistan'ın başkenti Artaxata'nın ele geçirilmesinden sonra Armeniacus [ARM] ve MS 165'te Mezopotamya'nın işgalinden sonra Parthicus Maximus [PARTH MAX] unvaları ve ordu tarafından üçüncü kez imparator ilan edilmiştir.