Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Macrinus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
İmparator Macrinus'a ait Aureus kategorisinde olan antik sikke.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MACRINUS.jpg


Marcus Opellius Macrinus, 217 ve 218 yılları arasında 14 aylık Roma İmparatoru. Macrinus, Afrika daki Roma eyaleti Moritanya'dan gelen ilk Roma imparatorudur. Askerleri tarafından terk edilen Macrinus, bir haberci kılığında gizlenerek İtalya ya kaçmıştır. Daha sonra Khalkedon [Χαλκηδών] günümüz İstanbul'un Kadıköy ilçesi yakınlarında yakalanmış ve Kapadokya'da idam edilmiştir. İmparatorluk ismi IMPERATOR MARCVS OPELLIVS SEVERVS MACRINVS AVGVSTVS PIVS FELIX PROCONSVL.

Sikke ön yüzde kısa sakallı imparator Macrinus büstü.
Soldan sağa IMP CAES M OPEL SEV MACRINVS AVG-Imperator Caesar Marcus Opellius Severus Macrinus Augustus / Başkomutan [İmparator], Sezar, Marcus Opellius Severus Macrinus, imparator [Augustus] lejantı.
Arka tip Fides ayakta, sağ ayağı miğfer üzerinde her iki elinde de lejyon sancağı tutuyor.
Soldan sağa FIDES MILITVM - Fides Militum / Askerlerin sadakati lejantı.

Caracalla'nın saltanatı sırasında Praetorian Valisi olan Macrinus, Caracalla'nın öldürülmesinden neredeyse kesin olarak sorumluydu. Kendini İmparator ilan eden ve oğlunu Sezar olarak aday gösteren Senato, onun katılımını onayladı. Bununla birlikte, Partlara karşı bir seferin başarısızlığı ve askerlerin ayrıcalıklarının kısıtlanması lejyonların bir rakip aramasına neden olduğundan yönetimi kısa sürmüştür.