Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Magnentius - Romalıların Zaferi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Flavius Magnus Magnentius, Büyük Konstantin [Constantine I] ve oğlu Batı imparatoru I. Konstans'ın hükümdarlıkları sırasında Roma ordusunda yükselmeye yetecek kadar yetenek ve inisiyatif göstermiş ve bunun karşılığında 340'larda Konstans, Magnentius'u kişisel muhafızları olan Koruyucular'ın komutanı olarak atamıştır. MS 350'de velinimetini [Konstans] devirmek için Magnentius komplo kurmaya başladı. Bir hükümet bakanının doğum günü partisinde Magnentius, imparator pelerini giyerek içeri girdi ve hemen orada bulunan tüm askerler tarafından imparator olarak selamlandı. Ordu nezdinde sevilmeyen Konstans, Doğu imparatoru kardeşi II. Constantius'un yanına kaçmaya çalıştı ancak yakalanıp idam edildi. Magnentius Haziran 350'de kendisini Roma'da imparator ilan eden gaspçı Nepotianus'u devirdikten sonra Batı'daki egemenliğini sağlamlaştırdı ve kardeşi Decentius'u Ren Nehri'nde Almanlarla savaşması için Sezar olarak atadı. Ayrıca II. Constantius'la müzakerelere başlama girişiminde bulundu. İmparatora elçiler gönderdiler. Elçiler Trakya'da Herakleia'da imparatorla görüştüler. Magnentius, kızını II. Constantius'a vermeyi ve karşılığında imparatorun kız kardeşi Constantia ile evlenmeyi teklif etti ve önce imparatordan [Constantius II] silahlarını bırakmasını ve imparator olarak onu [Magnentius] kabul etmesini istemiştir, ancak doğu imparatoru bunların hiçbirini dinlemedi ve kardeşinin öldürülmesinin intikamını almaya yemin etmiştir. Magnentius'a ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde Magnentius büstü. Soldan sağa D N MAGNENTIVS P F AVG - Dominus Noster Magnentius Pius Felix Augustus: Efendimiz Magnentius, Dindar ve Şanslı İmparator lejantı. Sikke arka yüzde at sırtında Magnentius diz çökmüş barbara mızrak atıyor. Soldan sağa GLORIA ROMANORVM - Gloria Romanorum: Romalıların Zaferi lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MAG.jpg