Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Magnus Maximus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
İmparator Magnus Maximus'a ait Solidus

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MM.jpg


Magnus Maximus, Maximianus olarak da bilinir, 383 yılından İmparator Theodosius I'un emriyle öldürüldüğü 388 yılına kadar Roma İmparatorluğu'nda kendini imparator ilan ettiren Romalı general.

Sikke ön yüzde imparator Magnus Maximus.
Soldan sağa DN MAG MAXIMVS PF AVG - Dominus Noster Magnus Maximus Pius Felix Augustus lejantı.
Arka tip Magnus Maximus ve I. Theodosius karşılıklı tahtta oturuyorlar, ortalarındaki küreyi ortaklaşa tutuyorlar, arkalarında Victoria.
Soldan sağa VICTORIA AVGG - Victoria Augustorum lejantı.
AVGG - lejantındaki ikinci G harfi, ikinci bir imparatoru belirtmek için darb edilmiştir. Antik sikke arka yüzde görüldüğü gibi, bir küreyi paylaşan iki imparator mevcuttur.
Antik Roma ve Bizans sikkeleri üzerindeki kısaltma DN lejantı [Dominus Noster] Efendimiz/Rabbimiz/Lordumuz anlamına gelmektedir. Geç Roma Bizans antik sikkeleri üzerinde görülmektedir.

Magnus Maximus, 383'te Britanya'nın kara ordusunun generaliyken, birlikleri tarafından imparator ilan edilmiştir. Kıdemli batı imparatoru Gratian'ı yendikten sonra, Doğu'da I. Theodosius'a ve İtalya'da II. Valentinianus'a elçiler gönderdi ve Theodosius tarafından tanınmıştır.