Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Majorian Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114

Majorian Sikkeleri

Majorian | Julius Valerius Majorianus

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MAJORIAN.jpg


Majorianus - Julius Valerius Majorianus, 457'den 461'e kadar Batı Roma imparatoru. Beşinci yüzyılın ortalarında İmparator Majorian iktidara geldiğinde, Batı Roma İmparatorluğu dizlerinin üzerindeydi. Hasta devleti kurtarmak için son bir girişimde bir donanma yarattı, tesellisiz bir orduyu yeniden canlandırdı, ekonomiyi istikrara kavuşturdu ve Roma'nın muhteşem anıtlarının bugün hala ayakta durmasını sağlamıştır.

Çoğu Roma imparatoru gibi, iktidara yükselişi orduda başladı. MS 447'de Galya'da Flavius Aetius'un emrinde görev yaptı ve kuzey Fransa'daki Vicus Helena Muharebesi sırasında cesaretinden ötürü takdir edildi. Beklenmedik bir şekilde, böyle bir üne sahip bir asker için, yaklaşık MS 450'de Majorian, Aetius tarafından ordudan ihraç edilmiştir.

MS 454 civarında, Batı Roma İmparatorluğu'nun hüküm süren imparatoru III. Valentinianus, Aetius'u öldürdü ve Majorian'ı herhangi bir askeri isyanı bastırmak için geri çağırdı. Majorian, Aetius'un askerlerinin çoğuyla birlikte hizmet etmiş olması nedeniyle, büyük ölçüde açık isyanı bastırmayı başarmıştır.

Valentinian III'ün MS 455'te öldürülmesinden sonra, Majorian, özellikle doğu imparatoru Marcian'ın desteğini aldığı için, batı tahtına geçmek için muhtemel bir aday gibi görünüyordu. Ancak taht Petronius Maximus'a ve onun ölümünden sonra Avitus'a geçmiştir. Majorian, Avitus'un devrilmesine yardım etti. Gerçek hükümet gücü, Majorian'ın 16 yıl boyunca Roma'da kral yapıcı olan arkadaşı Ricimer'e geçmiştir.

457'de askerlerin komutanı olarak atanan Majorian, Alemannik işgalcileri Bellinzona'da [İsviçre'de] hızla yendi ve 1 Nisan'da Ricimer'in desteğiyle imparator ilan edilmiştir. 458'de Majorian, Afrika'yı Vandallardan kurtarmayı umduğu filoyu inşa etmeye başladı. Bağımsız yönetime doğru bir hareketin sürmekte olduğu Galya'nın desteğini aldıktan ve şair Sidonius Apollinaris'in övgüsünü kazandıktan sonra, Mayıs 460'ta İspanya'ya geçti.

Majorian'ın 300 gemilik filosunun çoğu, Gaiseric komutasındaki Vandal filosu İspanya kıyılarına ani bir saldırı yaptığında, Alicante Körfezi'ndeki Carthago Nova'da [Cartagena] ele geçirildi. İmparator aşağılayıcı bir barışa maruz kaldı. İtalya'ya dönüşünde Ricimer'in eline düştü ve tahttan çekilmek zorunda kaldı. Beş gün sonra Ricimer tarafından idam edildi.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler imparator Majorian'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (10).jpg