Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Majorian Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318

Majorian Sikkeleri

Majorian - Majorianus - Julius Valerius Majorianus

D N IVL MAIORIANVS PER AVG


Agesilaos Antik Sikkeler NümizmatikMAJORIAN.jpg


Batı Roma tahtını işgal eden son kahraman karakter olan Flavius Julius Valerius Majorianus, MS 420 yılında aristokrat bir Romalı ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi, I. Theodosius'a [MS 379-395] Asker Başı olarak hizmet eden yaşlı Majorianus'un kızıydı, babası ise III. Valentinianus'un [MS 430-455] uzun saltanatı sırasında maliye memuruydu. Çoğu Roma imparatoru gibi, iktidara yükselişi orduda başladı. MS 447'de Galya'da Flavius Aetius'un emrinde görev yaptı ve kuzey Fransa'daki Vicus Helena Muharebesi sırasında cesaretinden ötürü takdir edildi. Beklenmedik bir şekilde, böyle bir üne sahip bir asker için, yaklaşık MS 450'de Majorian, Aetius tarafından ordudan ihraç edilmiştir.

Valentinianus III MS 455'te öldürüldüğünde, dul eşi Licinia Eudoxia, yerine Majorian'ı tercih etti, ancak Majorianus'un tahta çıkması gaspçı Petronius Maximus tarafından engellendi. Majorian daha sonra, MS 456 yılının Ekim ayı sonlarında görevden aldıkları imparator Avitus'un komutasındaki askerlerin başı olan güçlü barbar general Ricimer ile ittifak kurdu. Altı aylık bir fetret döneminin ardından Majorian, MS 1 Nisan 457'de Ricimer ve birlikleri tarafından imparator olarak selamlanmıştır. İmparator Majorian iktidara geldiğinde, Batı Roma İmparatorluğu dizlerinin üzerindeydi. Hasta devleti kurtarmak için son bir girişimde bir donanma yarattı, tesellisiz bir orduyu yeniden canlandırdı, ekonomiyi istikrara kavuşturdu ve Roma'nın muhteşem anıtlarının bugün hala ayakta durmasını sağlamıştır.

Majorian sonraki iki yılın çoğunu, Roma otoritesinden neredeyse kopmuş bölgeler olan İspanya ve Galya'ya askeri seferler düzenleyerek geçirmiştir. 458'de Majorian, Afrika'yı Vandallardan kurtarmayı umduğu filoyu inşa etmeye başladı. Bağımsız yönetime doğru bir hareketin sürmekte olduğu Galya'nın desteğini aldıktan ve şair Sidonius Apollinaris'in övgüsünü kazandıktan sonra, Mayıs 460'ta İspanya'ya geçti. Majorian'ın 300 gemilik filosunun çoğu, Gaiseric komutasındaki Vandal filosu İspanya kıyılarına ani bir saldırı yaptığında, Alicante Körfezi'ndeki Carthago Nova'da [Cartagena] ele geçirildi. İmparator aşağılayıcı bir barışa maruz kaldı. İtalya'ya dönüşünde Ricimer'in eline düştü ve tahttan çekilmek zorunda kaldı. Beş gün sonra Ricimer tarafından idam edildi.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz antik sikkeler imparator Majorian'a ait antik sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ1 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_MJ8 (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,083
Beğeni
12,318
 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MAJ (1).jpg
 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MAJ (2).jpg
 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MAJ (3).jpg
 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MAJ (4).jpg
 Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_MAJ (5).jpg