Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Nero - Barış Sunağı

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Roma İmparatoru Augustus, [Res Gestae Divi Augusti - 12 / Augustus'un kendi ağzından hayatını ve başarılarını anlattığı anıtsal kitabe] MÖ 16-13 yılları arasında Alplerin kuzeyinde gerçekleştirdiği maceralardan sonra Senato'nun Barış'a adanmış bir sunak inşa etme isteğini şu sözlerle anlatır: Tiberius Nero [Antik Roma'nın en köklü ve eski ailelerinden olan Claudius Ailesi'nin bir üyesiydi] ve Publius Quinctilius'un konsüllüğü sırasında İspanya ve Galya'dan Roma'ya döndüğümde, önceden belirlenmiş programları başarıyla tamamladıktan sonra Senato, dönüşümün Martius Kampüsü yakınındaki Augustus Barış sunağıyla kutsanmasına karar verdi ve ayrıca yargıçların rahiplerin ve Vesta bakirelerinin her yıl burada kurban kesmesini emretti. Bu anıt, Augustus sanatının en önemli örneklerinden biridir ve Pax Romana [Roma Barış] sonucunda elde edilen barış ve refahı simgelemektedir.

İmparator Nero tarafından darb ettirilen bu antik sikke imparator Augustus'u ve anıtın dış muhafazasının yan frizlerinde en önemli üyeleri aracılığıyla mevcut ve temsil edilen kendi hanedanını [Claudia hanedanını] anmaktadır. Anıtın dikildiği MÖ 9 yılında, Nero henüz doğmadığından, yalnızca baba tarafından büyükanne ve büyükbabalar temsil edilmektedir: Antonia Major, L. Domitius Enobarbus ve onların çocukları, Domitia ve özellikle Nero'nun babası Cneus Domitius vardır.

Sikke ön yüzde imparator Nero büstü. Soldan sağa IMP NERO CLAVD CAESAR AVG P MAX TR P P P - Imperator Nero Claudius Caesar Augustus, Pontifex Maximus, Tribunicia Potestas Pater Patriae: Baş komutan [İmparator] Nero Claudius, Sezar, İmparator [Augustus], Başrahip, Tribün Gücü, Ulusun[Vatanın] Babası lejantı. Sikke arka yüzde çift kapısı olan Barış Sunağı. Altta ARA PACIS - Ara Pacis: Barış Sunağı lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_NR.jpg