Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Pacatianus Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Roma İmparatorluğu Pacatianus Sikkeleri

Tiberius Claudius Marinus Pacatianus | IMP TI CL MAR PACATIANVS AVG

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus .jpg


248 yılı, Romalıların başkentlerinin bininci yıl dönümü olduğuna inandıkları yıldı. Bu, her standartta bir dönüm noktasıydı. Roma'da oyunlar devam ederken imparatorluk, sınırdaki düşmanlarının tehlikesine daha da batıyordu ve bu endişeler eyaletlere de zarar veriyordu.

Özellikle savunmasız bölgelerden biri, Tuna Nehri boyunca sürekli olarak barbar istilası tehdidi altında bulunan Balkanlar'dı.
248 yılının baharında ya da yazının başında, Tuna Nehri'ndeki lejyonlar, imparator I. Philip'e [Arap Philip] karşı bir isyanda komutanları Pacatian'ı desteklediler ve onu imparator ilan ettiler. İmparator I. Philip tarafından isyanla başa çıkmak için gönderilen Trajan Decius, Pacatianus ile bizzat savaşamadan 248 baharı ile 249'un başları arasında Pacatianus kendi adamları tarafından öldürüldü.

Her ne kadar isyan sona ermiş olsa da, Pacatian'ın isyanı dolaylı olarak Arap Philip'in düşüşüne neden olmuştur. Çünkü 249 yılının Haziran ayında, Pacatian'ı destekleyen aynı askerler bu sefer Decius'u imparator olarak selamladılar ve onu Roma'ya yürümesi için cesaretlendirdiler. Arap Philip Decius'a karşı büyük bir ordu gönderdi, ancak 249 yılının Eylül veya Ekim ayında mağlup oldu ve böylece beş yıllık utangaç ve etkisiz saltanatı sona ermiş oldu.

Zosimus gibi daha sonraki yazarlar Pacatianus'un orduda bir subay ve belki de senatör rütbesinde olduğunu anlatırlar. Antik kaynaklarda isyanın belirli bir nedeni açık olmasa da, Tuna sınırının Gotlar tarafından defalarca tehdit edildiği bilinmektedir ve bu bölgede ordunun önderlik ettiği çok sayıda ayaklanma, ciddi ve devam eden huzursuzluğun işaretidir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Pacatianus (11).jpg