Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Pertinax - Tanrıların Öngörüsü

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Pertinax, mütevazi bir başlangıçtan en yüksek yönetim kademelerine yükseldi; başarılı bir general ve ardından birçok önemli ilin valisi olarak görev yaptı. İmparator Commodus öldürüldüğü sırada Roma Valisiydi. Her ne kadar, o zamanlar İmparatorluğun en yüksek idari görevlerinde görev yapan yozlaşmış memurlar arasında pek hoş karşılanmasa da MS 1 Ocak 193'te yükselişinin ardından Pertinax, hemen bir dizi yasal ve mali reform başlatmıştır. Bu durum, tahta çıkışından yalnızca iki gün sonra eş konsülü Sosius Falco'nun liderliğinde bir darbe girişimine yol açtı. İlk darbe bastırılırken ikincisi yeni başlıyordu ve 28 Mart'ta praetorianların imparatorluk sarayına baskın yapıp 66 yaşındaki Pertinax'ı öldürmesiyle darbe doruğa ulaşmıştır.

Pertinax'ın saltanatı sadece 86 gün sürmüştü. Muhafızlar onun başı kesilmiş kafasını bir mızrakla Roma sokaklarında gezdirdiler, ancak bu iğrenç eylem onları kısa sürede mahkum edecekti; Septimius Severus Roma'ya vardığında Praetorianları silahsız toplanmaları için kandırdı, sonra İliryalıların tehdidi altında tüm muhafızları görevden aldı ve sürgüne gönderdi.

Paylaşmış olduğumuz antik sikke Roma'da darb edilmiştir. Sikke ön yüzde imparator Pertinax büstü. Soldan sağa IMP CAES P HELV PERTIN AVG - Imparator Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus: Başkomutan [İmparator], Sezar, Publius Helvius Pertinax, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde antik Roma dininde, öngörme ve hazırlık yapma yeteneğinin ilahi bir kişileşmesi Providentia tasviri. Soldan sağa PROVID DEOR COS II - Providentia Deorum Consul Secundum: Tanrıların Öngörüsü İkinci Kez Konsül lejantı.


agesilaos-antik-sikkeler-numizmatikpertinax-jpg.59541