Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Pertinax

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Roma İmparatorluğu Pertinax


Adanmışlık ve yetenek sayesinde ön plana çıkan, kendi kendini yetiştirmiş bir adam olan Pertinax'ın kariyeri muhteşemdi. Pertinax yetişkin hayatına öğretmen olarak başladı ancak daha sonra askeri kariyerine başladı. Parthia, Britanya ve Noricum'da görev yaparak rütbeleri yükseldi ve daha sonra birçok eyaletin valisi olarak görev yapmıştır.

189'da imparator Commodus onu Roma'nın valisi olarak atadı ve Commodus 192'nin yılbaşı arifesinde suikasta uğradığında Pertinax hala bu sıfatla hizmet ediyordu. Pertinax çoğu zaman suçlanamaz bir ahlakçı olarak tasvir edilse de, o daha çok yakından ilgilenen bir oportünistti. İmparator Commodus'a karşı yapılan komploya karışmıştır. Pertinax tahta geçtikten sonra kendisini hayırsever bir diktatör olarak görmüş olabilir, ancak yine de praetorianlar onu sadece seksen altı günlük saltanat süresinin ardından öldürdüler. Pertinax öldürüldüğünde 67 yaşındaydı. Askerler kafasını keserek bir direğe yerleştirdiler ve Pertianx'ın kafası Roma sokaklarında dolaştırılmıştır. Pertinax'ın ölümünden sonra imparatorluk, Praetorian muhafızları tarafından en yüksek teklifi verene açık arttırmayla satılacaktı ve bu açık arttırmayı Didius Julianus kazanacak ve imparator olacaktı.

İmparator Pertinax'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Sikke ön yüzde imparator Pertinax büstü. Soldan sağa IMP CAES P HELV PERTIN AVG - Imperator Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus lejantı. Arka yüzde Providentia ayakta. Soldan sağa PROVID DEOR COS II - Providentia Deorum Consul Secundum | Tanrıların öngörüsü, ikinci kez konsül lejantı.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_ Pertinax.jpg