Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Petronius Maximus Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,525
Beğeni
12,295
Gaspçı Petronius Maximus Sikkeleri

Petronius Maximus | DN PETRONIVS MAXIMVS PF AVG


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_Petronius.jpg


Petronius Maximus, Roma'nın en zengin senatörlerinden biriydi ve iki kez konsül, İtalya valisi ve Roma valisi olarak görev yaptıktan sonra imparator III. Valentinianus'un mabeyincisi konumuna yükselmiştir.

MS 455'te III. Valentinianus, Petronius Maximus tarafından görevlendirilmiş, Aetius'un hizmetlileri olan iki barbar Optila ve Thraustila imparatoru öldürerek efendilerinin [Aetius] intikamını almışlardır. İmparatorluğunun en iyi komutanı olan Aetius, imparatorun sadakatinden şüphe duymasına neden olan yanlış bilgilerin bir sonucu olarak, III. Valentinianus 21 Eylül 454'te Roma'daki imparatorluk sarayında büyük soylu Aetius'u kendi elleriyle öldürmüştür.

III. Valentinianus öldükten sonra imparatorluk tahtının erkek varisi kalmamıştı. Petronius Maximus yeni imparator seçildi ve Valentinianus'un 33 yaşındaki güzel dul eşi Licinia Eudoxia ile evlendi.

Kocasının ölümünden Petronius Maximus'un sorumlu olduğuna inanan Licinia, yeni düzenlemeden memnun değildi ve yardım için Kartaca'nın Vandal kralı Gaiseric'e başvurmuştur. Ondan kocasının öldürülmesinin intikamını almak için Roma'ya saldırmasını talep etmiştir. Ancak bu ricasının öngörülemeyen sonuçları olmuştur. Teklifi kabul eden Gaiseric, Kartaca'dan Roma'ya yelken açtı, 76 günlük saltanat süren Petronius Maximus'u öldürdü, 1 Haziran 455'te Roma'nın duvarlarını aşarak on beş gün boyunca Ebedi Şehir Roma'yı yağmaladı ve esir aldıkları Eudoxia ve iki kızı da dahil bulabildikleri değerli her şeyi almışlar ve Eudoxia ile kızlarını Kartaca'ya götürerek MS 462'ye kadar esaret altına almıştır. Üç İmparatorluk kadını, Bizans imparatoru I. Leo tarafından büyük bir ödeme yapılarak serbest bırakılmaları sağlanana kadar sonraki yedi yıl boyunca Kartaca'da rehin kalmıştır.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
7,525
Beğeni
12,295
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (8).jpg