Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Priscus Attalus Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340

Priscus Attalus Sikkeleri

Priscus Attalus - IMP PRISCVS ATTALVS P F AVG

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_ATTALUS.jpg


Priscus Attalus, MS 370 yılında İyonya kökenli Yunan asıllı seçkin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve MS 5. yüzyılın başlarında Roma Senatosuna girdi. Attalus, Hristiyan Roma'da bir pagan olmasına rağmen, kısa sürede aristokrasinin önde gelen bir senatörü ve sözcüsü olmuştur. Alaric yönetimindeki Vizigotların İtalya'ya kontrolsüzce saldırdığı sırada MS 409'un başlarında, İmparator Honorius onu Şehir Valisi olarak atamıştır. Alaric, Roma surlarının dışındaydı ve Batı Roma hükümetinden toprak ve altın konusunda muazzam imtiyazlar talep ediyor ve kendisinin başkomutan [magister militum] olarak atanmasını talep ediyordu. Kuzeydeki Ravenna'ya sığınan Honorius, müzakereleri reddetti ve Roma sakinlerini yavaş yavaş açlık veya katliamla karşı karşıya bıraktı. Honorius'un terk edilmesine öfkelenen Senato, Alaric'le uzlaşma talimatı vererek Priscus Attalus'u imparator seçti. Attalus, Alaric'in taleplerinin çoğunu kolaylıkla kabul etti ve MS 410'un başlarında Honorius'u daha fazla taviz vermeye zorlamak için Ravenna'ya yapılan yürüyüşte ona katıldı. Aynı zamanda Attalus, Roma'nın ana tahıl ambarını güvence altına almak için Afrika'ya küçük bir kuvvet gönderdi. Afrika seferi yenilgiyle karşılaştı ve Honorius'un görüşmeleri bir kez daha reddetmesine neden oldu. Attalus'un Alaric'in kuklası olduğu ortaya çıkınca halk desteği hızla çökmüştür.

Attalus'un bir Ariusçu Gotik piskoposun Hristiyan olarak vaftizini kabul etmesi, daha fazla sorumluluk doğurdu. Attalus'un artık faydadan çok yük olması nedeniyle Alaric, MS 410 yılının Temmuz ayında onu aniden tahttan indirdi ve ertesi ay Roma'yı kapsamlı bir yağmalamaya maruz bırakmıştır. MS 414'te, Alaric'in halefi Athaulf, Honorius'a karşı Priscus Attalus'u tekrar imparator ilan ettiğinde, kısa bir zafer yankısı yaşadı. Bu kez Priscus Attalus'un kısa hükümdarlığı sadık güçler tarafından yakalanmasıyla sona erdi. Gelecekteki herhangi bir isyana karşı sembolik bir jest olarak başparmağı ve işaret parmağı kesilerek ritüel bir şekilde sakatlanarak Roma sokaklarında zincirler halinde yürütüldü. Daha sonra şaşırtıcı bir şekilde Lipari adasına gitmesine izin verildi ve sonunda orada öldü.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_pxc89a (12).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
antik sikkeler nümizmatik_p9bnd (1).jpg
antik sikkeler nümizmatik_p9bnd (2).jpg
antik sikkeler nümizmatik_p9bnd (3).jpg
antik sikkeler nümizmatik_p9bnd (4).jpg
antik sikkeler nümizmatik_p9bnd (6).jpg
antik sikkeler nümizmatik_p9bnd (7).jpg