Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Probus - Çağların Güvenliği

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
Askeri zaferde Aurelianus'a denk, nezakette ise onu aşan, ruha, etkinliğe ve adalete sahip bir adam Probus.

Probus, üçüncü yüzyılın sonlarındaki asker imparatorların en büyüklerinden biriydi. Gaspçı Proculus, Bonosus ve Saturninus'a karşı yürüttüğü kampanyalar onu Roma'nın tartışmasız hükümdarı haline getirdi ve Galya ve İlirya sınırlarında Germen kuvvetlerini yenilgiye uğratması, İmparatorluğun uzun süredir kaybettiği bölgeleri yeniden canlandırdı. İronik bir şekilde, Probus, Siscia'dan çok da uzak olmayan Sirmium'da, bir yol inşaatı projesinde çalıştırıldığı için öfkelenen ve barışçıl bir İmparatorlukta orduların yakında gereksiz olacağı yönündeki övünen yorumuna kızan lejyoner çetesi tarafından öldürülecekti.

Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin ağırlığı [6,95 gram] ve özel arka yüzü dikkate alındığında bu antik sikkenin törensel bir işlevi olduğu, belki de orduya bağış olarak kullanıldığı şüphesizdir. Antik sikkenin arka yüzündeki ikonografi SECVRITAS SAECVLI [Securitas Saeculi] lejantı ile imparator Probus'un MS 277'de Roma'ya gelişi ve kutlamasıyla bağlantılı olarak teşvik ettiği bir altın çağın geri dönüşünü çağrıştırmaktadır.

Antik sikke Siscia [Hırvatistan-Sisak] antik kentinde darb edilmiştir. Sikke ön yüzde imparator Probus büstü. Soldan sağa IMP C M AVR PROBVS PF AVG - Imperator Caesar Marcus Aurelius Probus Pius Felix Augustus: Başkomutan [İmparator], Sezar Marcus Aurelius Probus, Dindar, Şanslı İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde Roma halkının güvenliğini temsil eden Roma tanrısı Securitas. Soldan sağa SECVRITAS SAECVLI - Securitas Saeculi: Çağların Güvenliği lejantı. Alttaki SIS lejantı Siscia antik kentinin isminin kısaltmasıdır.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PROBUS.jpg