Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Probus Koruyucu Jüpiter'e

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327

Marcus Aurelius Probus

Askeri zaferde Aurelianus'a denk, nezakette ise onu aşan, ruha, etkinliğe ve adalete sahip bir adam Probus.


Probus, üçüncü yüzyılın sonlarındaki asker imparatorların en büyüklerinden biriydi. Gaspçı Proculus, Bonosus ve Saturninus'a karşı yürüttüğü kampanyalar onu Roma'nın tartışmasız imparatoru haline getirdi ve Galya ve İlirya sınırlarında Germen kuvvetlerini yenilgiye uğratması, İmparatorluğun uzun süredir kaybettiği bölgeleri yeniden canlandırmıştır. Probus gerçekten de hem başarılı bir general hem de vicdanlı bir yöneticiydi. Altı yıllık hükümdarlığı boyunca İmparatorluğun iç bölgelerinin refahını güvence altına almıştı, ancak neredeyse tüm sınırlarda defalarca düşman kabilelerin akınlarıyla karşı karşıya kalmıştır.

Sikke ön yüzde imparator Probus büstü. Soldan sağa IMP C M AVR PROBVS AVG - Imperator Caesar Marcus Aurelius Augustus: Başkomutan [İmparator], Sezar Marcus Aurelius Probus, İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde Jüpiter [Zeus] yıldırım ve asa tutuyor. Soldan sağa IOVI STATORI - Iovi Statoris: Koruyucu [Destekleyici] Jüpiter'e lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PR.jpg