Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Probus Sonsuz Roma'ya

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Askeri zaferde Aurelianus'a denk, nezakette ise onu aşan, ruha, etkinliğe ve adalete sahip bir adam Probus.

Balkan bir askeri subayın oğlu olan Probus, orduda ayrıcalıklı bir hizmet verdi ve kısa süre sonra kendi adamları tarafından öldürülen Florianus'a karşı birlikleri onu imparator ilan ettiğinde doğu praetorian valisiydi. Probus'un hükümdarlığı, Britanya, Galya ve Doğu'daki ayaklanmalarla daha da karmaşık hale gelen, Ren ve Tuna Nehri'ndeki düşman kabilelere karşı sürekli sınır savaşlarıyla geçmiştir.

Sikke ön yüzde kalkan ve mızrak tutan zırhlı imparator Probus büstü. Soldan sağa VIRTVS PROBI AVG - Virtus Probi Augusti: İmparator [Augustus] Probus'un Cesareti lejantı. Antik sikkenin arka yüzünde tapınak içerisinde Roma asa ve Victory [Nike] tutuyor. Soldan sağa ROMAE AETERNAE: Ebedi/Sonsuz Roma lejantı. Antik Roma dininde Roma, Roma şehrini ve daha geniş anlamda Roma devletini kişileştiren kadın bir tanrıydı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PROBUS.jpg