Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Regalianus Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
Roma İmparatorluğu Regalianus Sikkeleri

Cornelius Publius Caius Regalianus | IMP CPC REGALIANVS AVG


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Regalianus.jpg


260 yazında Romalılar ile Persler arasındaki Edessa savaşına katılan imparator Valerian ve 70.000 kişilik Roma ordusu feci bir şekilde yenilmiş ve imparator Valerian'ın Pers kralı Şapur tarafından esir alınmasından kısa süre sonra birçok isyan patlak vermiştir. Galya'da Postumus, Antakya'da Macrianus ve Quietus ve Sirmium'da vali Ingenuus. Bu isyan sırasında Illyricum'da [İlirya] Valerian'ın generallerinden biri olan Cornelius Publius Caius Regalianus iktidarı ele geçirdi, ancak çok kısa bir saltanattan sonra kendi birlikleri tarafından öldürülmüştür.

Bu belirsiz figür hakkındaki ana bilgi kaynakları, güvenilmez ve çoğunlukla uydurmadır. Historia Augusta'nın yanı sıra ona Trebellianus diyen Eutropius ve Aurelius'tur. Bu nedenle Regalianus, imparator Valerian'ın oğlu Gallienus için hiçbir zaman ciddi bir tehdit oluşturmadığı oldukça açıktır ve bunun ötesinde hakkında çok az şey bilinmektedir. Regalianus'un tüm antik sikkeleri Carnuntum'daki [Günümüz Hainburg ile Slovakya'daki Bratislava arasındaki Tuna Nehri üzerinde] bir darphanede darb edilmiştir ve bilinen az sayıda antik sikkelerin büyük bir aceleyle darb edilmiş olduğu açıktır.

Sulpicia Dryantilla, gaspçı Regalianus'un karısıydı. Caracalla komutasında subay ve senatör olan Sulpicius Pollio ile Likyalı senatör Claudius Dryantianus'un olası soyundan gelen Claudia Ammiana Dryantilla'nın kızı olması dışında onun hakkında çok az şey bilinmektedir. Kocasının gaspından kısa bir süre sonra kendisine Augusta ünvanı verildi. Paylaşmış olduğumuz antik sikkeler içerisinde Regalianus'un karısı Sulpicia Dryantilla'ya ait antik sikkeler de bulunmaktadır. SVLP DRYANTILLA AVG.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (10).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK (13).jpg