Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Septimius Severus - Capitoline Üçlüsü

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,161
Beğeni
12,327
Paylaşmış olduğumuz antik sikkenin arka yüzünde, Capitolium Tepesi'nde kutsal Üçlü'ye adanan tapınak olan Capitolium'un içinde yer alan Capitoline Üçlüsü Jüpiter, Juno ve Minerva heykelleri tasvir edilmiştir. Roma dünyasının en önemli dini merkeziydi. Ancak tapınağın ya da en tanıdık heykellerinin Roma antik sikkelerinde daha sık görülmemesi şaşırtıcıdır. Capitoline Üçlüsü antik sikke üzerinde heykel biçiminde temsil edilmiştir ve diğer durumlarda bu tanrılar kutsal olan üç kuşla temsil edilir. Jüpiter'in kartalı, Juno'nun tavus kuşu ve Minerva'nın baykuşu. Vespasianus, iç savaşın son günlerinde neredeyse tamamen yıkıldıktan sonra tapınağı restore etti ve tapınağın üç heykelin görünür olduğu cephesini gösteren antik sikke darbı yaptırmıştır. İmparator Septimius Severus'a ait detaylı atnik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_CP.jpg


Sikke ön yüzde imparator Septimius Severus büstü. Soldan sağa SEVERVS PIVS AVG - Severus Pius Augustus: Severus, Dindar İmparator [Augustus] lejantı. Sikke arka yüzde Capitol Üçlüsü Jüpiter, Juno ve Minerva. Soldan sağa PM TR P XIII - Pontifex Maximus, Tribunicia Potestate Tertia Decima: Başrahip, 13. Kez Tribünlük Yetkisi lejantı. Altta COS III P P - Consul Tertium Pater Patriae: Ulusun Babası, Üçüncü Kez Konsül lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_PS.jpg