Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Sulpicia Dryantilla Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338

Sulpicia Dryantilla - SVLP DRYANTILLA AVG


Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DRY.jpg


260 yazında Romalılar ile Persler arasındaki Edessa savaşına katılan imparator Valerian ve 70.000 kişilik Roma ordusu feci bir şekilde yenilmiş ve imparator Valerian'ın Pers kralı Şapur tarafından esir alınmasından kısa süre sonra birçok isyan patlak vermiştir. Galya'da Postumus, Antakya'da Macrianus ve Quietus ve Sirmium'da vali Ingenuus. Bu isyan sırasında Illyricum'da [İlirya] Valerian'ın generallerinden biri olan Cornelius Publius Caius Regalianus iktidarı ele geçirmiştir. Sulpicia Dryantilla, Cornelius Publius Caius Regalianus'un karısı idi. Caracalla komutasında subay ve senatör olan Sulpicius Pollio ile Likyalı senatör Claudius Dryantianus'un olası soyundan gelen Claudia Ammiana Dryantilla'nın kızı olması dışında Sulpicia Dryantilla hakkında çok az şey bilinmektedir. Kocasının gaspından kısa bir süre sonra kendisine Augusta ünvanı verilmiştir. Regalianus çok kısa bir saltanattan sonra kendi birlikleri tarafından öldürüldü ve karısı Dryantilla da büyük olasılıkla onun kaderini paylaşmıştır.

Regalianus'un ve karısı Dryantilla adına darb edilen tüm antik sikkeler Carnuntum'daki [Günümüz Hainburg ile Slovakya'daki Bratislava arasındaki Tuna Nehri üzerinde] bir darphanede darb edilmiştir ve bilinen az sayıda antik sikkelerin büyük bir aceleyle darb edilmiş olduğu açıktır. Regalianus ve karısı Dryantilla'nın isyancı antik sikkeleri, İmparatorluğun kaos içinde olduğu 260/1 yılında kısa süreliğine darb edilmiştir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DR (1).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DR (2).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DR (3).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DR (4).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DR (5).jpg
Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_DR (6).jpg