Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Trajan Forumu

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,194
Beğeni
12,341
Trajan, MS 1 Ocak 112'de yeni Forum kompleksini adadığı gün altıncı ve son kez konsül oldu. Trajan Forumu, Trajan'ın Daçya'daki seferlerinde ona eşlik eden antik yazarlar ve sanatçılar tarafından, Tuna nehri üzerine bir köprü inşa etmesiyle ünlü mimar Apollodorus tarafından tasarlandığı düşünülmektedir.

Antik bir kayıt, imparator Trajan'ın forumunun sütun dizilerinin çatısı boyunca yaldızlı at heykelleri ve askeri standartların temsillerinin yerleştirildiğini ve altında ganimet yoluyla elde edilen paradan [Ex manubiis] bahsettiğini bildirmektedir. Paylaşmış olduğumuz antik sikke, forumun adanmasından sonra darb edilmiştir ve Trajan'ın Dacia'daki zaferlerinin anısına giriş görevi gören muhteşem kemeri tasvir etmektedir.

Belki de imparatorun vermek istediği mesaj, imparatorluğunun o kadar büyük askeri başarılara imza attığıydı ki, onun başarıları tek başına Roma'daki en büyük kamusal mimari alanı yaratmaya yetiyordu. Trajan'ın ölümünün ardından Hadrian'ın, tanrılaştırılmış Trajan ve karısı imparatoriçe Plotina'ya devasa bir tapınak eklediği ve böylece tamamlanan Forumun yalnızca Trajan'ın askeri zaferlerine değil, aynı zamanda onun tanrılaştırılmasına da odaklandığı bilinmektedir.

Sikke ön yüzde imparator Trajan büstü. Soldan sağa IMP TRAIANVS AVG GER DAC PM TR P COS VI PP - Imperator Traiano Augustus, Germanicus, Dacicus, Pontifex Maximus, Tribunicia Potestate, Consul Sextum, Pater Patriae | Trajan başkomutan imparator [Augustus], Almanların fatihi, Daçyalıların fatihi, baş rahip, tribün gücünün sahibi, altıncı kez konsül, ulusun babası lejantı.

Sikke arka yüzde Trajan Forumu'nun önden görünümü altta FORVM TRAIAN - Forum Traiani | Trajan Forumu lejantı.


İmparator Trajan'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER  NÜMİZMATİK_ Forum Traiani .jpg