Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Trajan - Optimus

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,174
Beğeni
12,340
İmparator Trajan'a ait Aureus Sikke

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_T67.jpg


19 yıllık saltanatı sırasında Trajan'ın hegemonyasının en karakteristik unsuru, yaptığı savaşlar sayesinde imparatorluğun sınırlarının en büyük genişlemesini sağladığı zaman, imparatorluğun toprak genişlemesiydi. Birincil amacı savaştan çok barış arayışı olsa da, bu onun Roma'nın düşmanlarına karşı seferler düzenlemesini engellemedi. Küçük yaşlardan itibaren aldığı askerlik eğitimi ve sahip olduğu liderlik becerileri prestijini yükseltmiş, hatta ona Asker - İmparator lakabını bile vermiştir. Tahtta kaldığı süre boyunca, imparatorluğu bölgesel boyutunun zirvesine çıkardığı üç sefer düzenledi.İmparatorluk, İskoçya'dan Kuzey Afrika'ya kadar uzanıyordu ve doğuda Akdeniz boyunca Mezopotamya'ya veya günümüz Irak'ına kadar uzanıyordu. Trajan katı ama adil bir şekilde hüküm sürdü ve halkı için yüksek bir yaşam kalitesi sürdürmek arasında etkili bir denge kurmuştur. Hükümdarlığı sırasında, gelecek on yıllar boyunca öncü bir rol oynayacak olan bir imparatorluğun temelleri atılmıştır. Part seferinden Roma'ya dönerken Selinus [Antalya - Gazipaşa] antik kenti bölgesinde hastalanmış ve burada ölmüştür. Trajan'ın ölümünden sonra Hadrian 117'de 41 yaşında ordu ve Senato'nun desteğiyle tahta çıkmıştır..

Sikke ön yüzde imparator Trajan büstü. Soldan sağa IMP CAES NER TRAIANO OPTIMO AVG GER DAC - Imperator Caesar Nervae Traiano Optimo Augustus Germanicus Dacicus | Yüce komutan [İmparator] Sezar Nerva Trajan en iyi imparator [Augustus] Almanların fatihi, Daçyalıların fatihi lejantı.

Sikke arka tip Fortuna sağ elinde dümen ve sol elinde bereket [Cornucopiae] tutuyor. Soldan sağa P M TR P COS VI P P S P Q R - Pontifex Maximus Tribunicia Potestate Consul Sextum Pater Patriae Senatus Populusque Romanus Fortuna Redux | Başrahip, tribün gücü sahibi, altıncı kez konsül, ulusun babası, Senato ve Roma halkını geri getiren talih lejantı.


Sikke ön yüzdeki imparator Trajan'ın portresi, onu sembolizmle dolu kahramanca bir kisveye büründürmektedir. Bu antik sikkenin darb edildiği tarih, MS 105'te Senato tarafından kendisine bahşedilen bir onur olan kişisel unvanının bir parçası olarak Optimus lakabını almaya rıza göstermesiyle aynı zamana denk gelmektedir.