Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Trajan | Parthia

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
Paylaşmış olduğumuz antik sikke üzerindeki ikonografi imparator Trajan'ın Roma halkına, İmparator'un Parthia'yı fethederek ve Part başkenti Ctesiphon'u ele geçirerek İmparatorluğu daha da genişletmeyi başardığını göstermektedir.

Bununla birlikte, Trajan'ın fethettiği Ermenistan ve Mezopotamya bölgeleri hantaldı ve güvence altına alınması zordu ve bu savunulamaz toprakları daha küçük ama daha kolay yönetilebilir bir imparatorluk adına terk etmek MS 117'de yeni İmparator Hadrianus'a bırakılmıştır. Hem Part hem de Roma İmparatorlukları, Ermeni krallığı üzerinde elli yıldır aynı hegemonyayı paylaşıyordu, ancak Trajan şimdi Partların bağımlı kralını ortadan kaldırmaya ve Ermenistan'ı bir Roma eyaleti olarak ilhak etmeye karar vermiştir. Bunu yaptıktan sonra Trajan güneye doğru ilerledi ve MS 116'da paylaşmış olduğumuz antik sikke darb edildiğinde büyük bir kısmını fethettiği Mezopotamya'ya giderken çeşitli kabilelerden hegemonya kabulü almıştır.

Sikke ön yüzde imparator Trajan. Soldan sağa IMP CAES NER TRAIAN OPTIM AVG GER DAC PARTHICO - Imperator Caesar Nerva Traianus Optimus Augustus Germanicus Dacicus Parthico | Baş komutan [İmparator], Sezar, Nerva Trajan, en iyi imparator [Augustus], Almanların fatihi, Daçyalıların fatihi, Partların fatihi lejantı.

Sikke arka yüzde Sağda ve solda yerde oturan iki Part ortada ganimet. Soldan sağa P M TR P COS VI P P S P Q R altta PARTHICA CAPTA - Pontifex Maximus, Tribunicia Potestate, Consul Sextum, Pater Patriae, Senatus Populusque Romanus, Parthica Capta | Başrahip, tribün gücünün sahibi, altıncı kez konsül, ulusun babası, Senato ve Roma halkı, Parthia'nın fethi lejantı.


İmparator Trajan'a ait daha fazla antik sikke görselleri için Tıklayınız.

ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_TRAJAN.jpg