Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Vabalathus Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327

Roma İmparatorluğu Vabalathus Sikkeleri


ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VABALATHUS.jpg


Doğunun zengin ticaret merkezi Palmyra'nın kralı Septimius Odenathus ve eşi Zenobia'nın oğlu Vabalathus, imparator Gallienus tarafından doğudaki Roma eyaletlerinin savunmasıyla görevlendirilen babasının öldürülmesinin ardından MS 267'de sekiz yaşındayken annesi Kraliçe Zenobia ile birlikte hüküm sürmüştür.

Aurelianus 270 yılında iktidara geldiğinde, Galya İmparatorluğu ve Vandalların saldırılarıyla ilgilendi, kendisine zaman tanımak amacıyla pragmatik olarak Zenobia ve genç kral Vabalathus'a hoşgörü göstermiştir. Bu da Zenobia'yı hem Aurelian'ın hem de oğlunun otoritesini ilan eden antik sikkeler darb etmeye teşvik etmiştir. Daha sonra güçlü bir karaktere sahip ve çok hırslı olan Zenobia, açık bir isyan ilan etti. Mısır eyaletinin ele geçirilmesi ve Roma valisi Tenagio Probus ve kuvvetlerinin 269 yılında sınır dışı edilmesiyle nüfuz alanını genişletti. Bu genişleme imparator Gallienus'un ölümünden sonra Roma İmparatorluğu'nda yaşanan karışıklık nedeniyle kısmen başarıya ulaşmıştır.

Ancak batıdaki ayaklanmaları bastıran Aurelianus doğuya doğru ilerlediği için Zenobia ve Vabalathus'un güçleri uzun sürmeyecekti. İmparator Aurelian, Zenobia ve Vabalathus'un oluşturduğu tehdidi fark etti ve bir sefer başlattı. Batıdaki ayaklanmaları bastıran Aurelianus, bir orduyla onun üzerine yürüdü. Güçleri Antakya'nın dışında karşılaştı ve sonuçta Zenobia'nın Emesa'ya kaçan ordusu bozguna uğradı. Zenobia ve oğlu, Sasani Perslerinin yardımıyla çölden kaçmaya çalıştı, ancak Aurelian'ın atlıları tarafından yakalandılar ve ardından imparatorun şehre muzaffer dönüşü sırasında altın zincirlere bağlı olarak sergilenmek üzere Roma'ya götürüldü.

Ancak bu yolculuktan yalnızca Zenobia hayatta kalmıştır. Zenobia'nın güzelliğinden ve asaletinden etkilenen Aurelianus, daha sonra onu sadece serbest bırakmakla kalmadı, aynı zamanda ona hayatının geri kalanını geçireceği Tibur'da bir villa da vermiştir. Vabalathus'un ilk antik sikkelerinde Aurelianus ile kendi portresi vardır. Hükümdarlığın ilerleyen dönemlerinde hem Vabalathus hem de annesi imparatorluk ünvanlarını kendileri için benimsediler ve Aurelianus antik sikke tiplerinden kaybolmuştur.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (10).jpg
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,163
Beğeni
12,327
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (11).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (12).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (13).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (14).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (15).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (16).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (17).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (18).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (19).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_Vabalathus (20).jpg