Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma İmparatorluğu Valerius Valens Sikkeleri

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114

Valerius Valens Sikkeleri

Aurelius Valerius Valens

antiksikkelernumizmatik_034.jpg

Gaius Aurelius Valerius Valens'in kısa hükümdarlığı [sadece üç ay], Doğu'nun Roma imparatoru Licinius ile batıdaki mevkidaşı Büyük Konstantin [Constantine I] arasındaki iktidar mücadelesinin ortasında gerçekleşmiştir.

İkinci Tetrarşi'nin [MS 308-312] çöküşünü izleyen iç savaşlar sırasında müttefik olsalar da, Constantine ve Licinius çok geçmeden çekişmeye başladılar. Valens, Licinius'un hizmetinde bir generaldi. Valens, kendisi ile I. Konstantin arasındaki ilk iç savaş sırasında Licinius tarafından imparator ilan edildi. Cibalae Savaşı'nı kaybettikten sonra Konstantin, Licinius'u Valens'i tahttan indirmeye zorlamıştır.

1 Mart MS 317'de imzalanan barış anlaşması, Licinius'un bazı Balkan topraklarını terk etmesi ve Konstantin'i kıdemli Augustus olarak tanıması karşılığında Doğu'nun efendisi olarak kalmasına izin verdi. Konstantin ayrıca Valens'in tahttan indirilmesini talep etti. Licinius sadece Valens'i tahttan indirmekle kalmadı, aynı zamanda sadık generalini ve yardımcı hükümdarını da idam ettirmiştir.
 

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
5,380
Beğeni
12,114
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (1).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (2).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (3).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (4).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (5).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (6).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (7).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (8).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (9).jpg
ANTİK SİKKELER NÜMİZMATİK_VALERIUS (10).jpg