Agesilaos Antik Sikkeler Nümzimatik

Roma Yeniden Doğuyor

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Antik Sikkeler

ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ 🇬🇷 | ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΛOΓΟΣ
Φιλομμειδής
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
8,165
Beğeni
12,338
Soğuk ve hesapçı İmparator Galba, Roma'yı yalnızca yedi ay yönetti, ancak kısa saltanatı, tarihteki haklı yerini güvence altına alacak kadar dramla doluydu. MS 69'daki korkunç Dört İmparator Yılı'na ilk liderlik eden o, kamu harcamalarında sert kesintiler, suçlulara korkunç muamele ve ordu birliklerinin korkunç infazı dahil olmak üzere, son derece popüler olmayan bir dizi değişiklik yaptı. Ancak bu acımasız rejime devam edemeden, en güvendiği müttefiklerinden [Otho] biri tarafından acımasızca öldürülmüştür.

İmparator Nero'nun hükümdarlığı birçok bakımdan Roma tarihinde bir düşük noktaydı ve daha önceki Julio-Claudian'lara bağlılıklarından yararlanan Galba gibi adamlar için geleneksel Roma geleneklerini yeniden canlandırma zamanı gelmişti. Paylaşmış olduğumuz örnek antik sikke Vitellius ve Vespasianus tarafından özel durumlarda kullanılmış olsa da Galba tarafından hem İmperator hem de Augustus olarak yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Daha yeni Julio-Claudian'lara olan inanç haklı olarak sarsılmışken, bu çağa uygun bir mesajdı. Galba, geri getireceğine söz verdiği, geçmiş bir çağın ciddiyetlerine bir geri dönüş önerdi. Niyeti ne kadar asil olsa da Galba, ahlaki ve sosyal kurallarda bir reformun kısa sürede, özellikle de bir iç savaş sırasında gerçekleştirilebileceğini düşünecek kadar saftı. Beceriksiz adamları görevlerinden uzaklaştırdı ve orduya karşı sert, hatta cimri davrandı. Tarihçi Tacitus, askerlerine sadece sembolik bir cömertlik eylemi bile yapmadığını, bunların hepsinin saltanatının yalnızca altı ayında düşüşünü garantilediğini bildiriyor. Galba'ya ait detaylı antik sikke görselleri için Tıklayınız.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GLB (1).jpg


Sikke ön yüzde imparator Galba büstü ve GALBA IMP - Galba İmparator lejantı. Sikke arka yüzde miğferli ve askeri kıyafetli mızrak ve Victory [Nike] tutan Roma. Soldan sağa ROMA RENASCENS - Roma Renascens: Roma Yeniden Doğuyor lejantı.

Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik_GLB (2).jpg