Antik Sikkeler Nümzimatik

Romanya'da Antik Yunan Sikkeleri Keşfedildi

Bu sitedeki tasarım ve tüm içerikler Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır.
Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur. Agesilaos Antik Sikkeler Nümizmatik içerik kullanım koşullarını ihlal edenler hakkında TCK ve FSEK ilgili kanun ve yönetmeliklerine göre yasal işlem başlatılacağını bu alandan yazılı olarak beyan ederiz.

Medya

Haber Editörü
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
226
Beğeni
474
Romanya'da mayıs emekli bir polis memuru tarafından güney Romanya'daki bir köyde düzinelerce antik Yunan sikkesi bulundu.

Bükreş'in 140 kilometre batısında ve Bulgaristan'ın yaklaşık 70 kilometre kuzeyindeki Radomiresti köyü yakınlarında bir metal detektörüyle 68 adet antik yunan sikkesi keşfedildi.

IMG_20230320_224351.jpg


Polis madeni paraların "gerçek bir hazine" olabileceğini söylüyor. Onları bulan emekli subaya göre MÖ 2. yüzyılda basılmış.

Bulunan antik yunan sikjeleri British Museum'a göre "Makedonların İlk Bölgesi anlamına gelen "Makedonon Protis" (Yunanca: Μακεδόνων Πρώτης) yazısını taşıyor. Aynı tarafta meşe yapraklarıyla bezeli sikkeler, diğer tarafta ise tanrıça Artemis'in büstü yer almaktadır.

IMG_20230320_224612.jpg

Metal dedektörü kullanan emekli polis memuru Paul Durca, sahibi olduğu arazide gümüş paraları bulduğunu ve polise teslim ettiğini bildirdi. Sikkeler, kimlik doğrulaması ve tarihlenmesi için Kültür Bakanlığı'na gönderilecek.