The title of the page

Samos Adası Antik Sikkeleri

Antik Sikkeler

Φιλομμειδής
Βασιλιάς
Katılım
4 Şub 2022
Mesajlar
2,978
Beğeni
9,843
Samos [ Σάμος ] AdasıAntik dönem ismi Samos [ Σάμος ] olan antik kent günümüz Sisam/Susam adasıdır. Günümüz Aydın ili, Kuşadası ilçesi'nde bulunan Dilek Yarımadası'na oldukça yakındır. Samos [ Σάμος ] isminin anlamı yüksek dağlık yer anlamına gelir. Samos [ Σάμος ] antik kenti Tanrıça Hera'nın doğum yeri olarak geçmektedir. M.Ö. 477’de Samos [ Σάμος ] adası Atinalılar tarafından işgal edilmiştir. Adanın büyük deniz gücü nedeniyle Atinalılara karşı gelmişlerdir ve aylar süren kuşatmanın ardından Perikles’in [Περικλῆς] önderliğinde Atinalılar adaya girmiş ve her yeri imha etmişlerdir. Roma döneminde imparatorlar Caligula ve Claudius, adada önemli projeler ve anıtlar inşa etmiştir. Bizans döneminde ise Samos [ Σάμος ] adası korsanlar tarafından çok sayıda baskınlar yaşamış ve yavaş yavaş düşüşe geçmiştir.
Klasik dönemde, Samos [ Σάμος ] antik kenti ön yüzünde aslan başı, arka yüzünde boğa tasviri olan Antik Sikkeler darb etmişlerdir. Antik kentin darb ettiği diğer Antik Sikkeler üzerinde Samos kadırgası pruvası, Tanrıça Hera ve kanatlı yaban domuzu tasvirleri vardır. Pruva bir deniz taşıtının gövdesinin ön kısmıdır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz Antik Sikkeler Samos [ Σάμος ] antik kentinde darb edilmiş olan Antik Sikke görselleridir. Tarihin her dönemine ait antik sikke sorularınız için forumda yeni konu açarak bilgi alabilirsiniz. 

Bu sitedeki tasarım ve tüm yazılar Antik Sikkeler Nümizmatik tarafından hazırlanmıştır/hazırlanmaktadır. Site veya Kaynak gösterilmeden içeriklerin izinsiz kopyalanması, kullanılması ve paylaşılması FSEK'in 71.Madde gereği yasak ve suçtur.